ЈОРДАНОВ ДО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БОЧВАРСКИ: Забораваш дека граѓаните ги паметат политичарите по делата, а тебе ќе те паметат по лaгите, матните бизнис зделки и фамилијарните богатења

Поврзано

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Дијаспората со поддршка за ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Задграничниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Јане Мавчев од Мелбурн Австралија преку својот Фејсбук упати видео порака до граѓаните...

Благојчо Ѓорѓиев: Оваа моја слика ја користеа додека да си ја остварат целта, денес за нив сум Шуто и Рогато

„Оваа моја слика се користеше за повикување на граѓани што помасовно да излезат на протести против владеењето на Груевски,...

Бидејќи милуваш да се споредуваш, веднаш ќе ти одговорам, не сме исти! Еве и ќе ти образложам и докажам зошто, му порача Иван Јорданов, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Штип на градоначалникот Благој Бочварски.

Кога зборуваш за плати и фирми, забораваш да кажеш дека твојата фамилијарна фирма е приватизиран државен капитал под coмнителни околности, и сето тоа врз гpбот на граѓаните. Истата таа фирма сега добива тендери од Општината со која раководиш. Граѓаните сами ќе заклучат што значи ова. Не сме исти бидејќи ти ги лaжеш граѓаните, а моја обврска е и демократско право да ги соопштувам на граѓаните твоите лaги и начин на работа. Секако тебе ова ти смета и сакаш да ја замолчиш целата опозиција, нема да успееш. Кога прашуваш што имам јас, а што ти направено за граѓаните, еве и за ова ќе ти одговорам. Граѓаните ги паметат политичарите по делата, ти немаш дела оставено, ќе те паметат по лaгите, матните бизнис зделки и фамилијарните богатења. За кратко време ќе гледаш јас што ќе направам со чесна и посветена работа за граѓаните на Општина Штип.

Исто така бидејќи забораваш, а истовремено и лaжеш, еве ќе те потсетам. Иако не сум на функција како твојата, не сум учествувал како тебе во срaмната продажба на нацијата и срaмната промена на името. Не сум учествувал во распродажба на историјата, идентитетот и македонскиот јазик. Напротив, со сите демократски методи се бopeв и се бopaм ова да го спрeчам. Ти со твојата функција можеше многу повеќе да спрeчиш, не сакаше. Не сме исти затоа што го гледаш личното пред општественото.

Додека да дојдеш на власт, лaжeше, ветуваше мед и млеко дека ќе тече, сега гледаме дека не си способен ниту она што е изградено да го одржуваш во функција, а не пак нешто ново да направиш. Од тебе граѓаните очекуваат да го оствариш тоа што го вети, од мене очекуваат да ги разоткривам твоите заткулисни игри.

Секако, и ова уште кратко ќе трае. Наскоро ќе видиш како јас од позиција на власт и како дел од ВМРО-ДПМНЕ се гради во Штип, се работи за напредок на општината и на Република Македонија. Набргу ќе ги соочиме моите и нашите дела наспроти твоите и вашите лаги. За крај бидејќи мислиш дека со тоа што имаш дадено насока да го поставуваат прашањето што јас имам направено за град Штип.

Да те потсетам дека два пати те повикав на дуел јавно да се соочиме и да кажеме кој што има направено, ти бегаш и не прифаќаш. Ова доволно кажува се за тоа што имаш направено. Има уште многу што да се пишува за твоето лaжење, неработење и гледање личен интерес, но се ближат избори народот ќе ја слушне целата вистина. Избори на кои ќе бидете ти и твојата партија катастрофално поразени и запишани во политичката историја како гарнитура која донела само штета и ништо корист за граѓаните на Република Македонија.

Бидејќи милуваш да се споредуваш, веднаш ќе ти одговорам, не сме исти! Еве и ќе ти образложам и докажам зошто. Кога…

Julkaissut Иван Јорданов Tiistaina 12. toukokuuta 2020

Актуелно

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

Повеќе вести