ЈУЖНА АМЕРИКА СТАНУВА ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: Хирдоксиклороквинот одобрен за лекување на пациентите во Бразил

Поврзано

КАКО ДЕЛ ОД ПРОЦЕСОТ НА ЗAКРEПНУВAЊE: Во Шпанија пaциeнтитe со Koвид-19 ги носат на плажа

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел...

НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од 70 отсто зaрaзeни не го пренесувале кoрoнaвиpycот, тој се ширел на собири во зaтвоpeн простор

Група на епидемиолози од Хонгконг спровеле ново истражување кое покажало дека само 20 отсто од тестираните случаи се одговорни...

(ФОТО+ВИДЕО) ДИСТРИБУТИВЕН ЦЕНТАР НА „АМАЗОН“ ИЗГOPЕ ДО ТЕМЕЛ: 40 работници биле eвaкуиpaни, за среќа немало жpтви

Масовен пожар уништи еден центар за дистрибуција во Јужна Калифорнија, кој се користеше за испорака на продукти на клиенти...

Јужна Америка стана нов епицентар на коронавирусот, а најтешко погодена земја е Бразил, додека расте бројот на смртни случаи во некои африкански земји, кои досега немале голем број починати, објави Светската здравствена организација (СЗО).

„Пандемијата на Ковид-19 се прошири на повеќе од 100.000 луѓе во Африка. Вирусот сега се шири во секоја земја на континентот, а првиот случај беше пријавен пред 14 недели”, се вели во соопштението на СЗО.

Досега на африканскиот континент се регистрирани 3.100 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус.

Девет африкански земји се соочени со зголемување од 50 проценти на бројот на заразени лица, додека другите земји на континентот имаат стабилен или опаѓачки број на случаи.

Експертите на СЗО додаваат дека постои веројатност оти ниската стапка на смртност во Африка е поврзана со значително пониска просечна возраст на населението отколку во другите делови на светот.
Сепак, експертите од Светската организација се загрижени поради значително помалите медицински ресурси што им се достапни на африканските земји во споредба со поразвиените делови на светот, впосочувајќи дека во случај на зголемување на бројот на заразени, може значително да гбидат загрозени населението и здравствените системи.

Но, ситуацијата во Јужна Америка изгледа потешка, предупредува СЗО, чии експерти велат дека властите на најтешко погодената земја – Бразил одобриле широко распространета употреба на антималарискиот лек хидроксихлорокин, иако не е клинички докажано дека лекот помага во лекување на Ковид-19 без дополнителни ризици.

Експертите на СЗО велат дека може да се каже дека Јужна Америка сега е ново жериште на вирусот во светот.

Во меѓувреме, Бразил ја претекна Русија според бројот на заразени и се наоѓа на второ место во светот, по САД, откако во таа јужноамериканска земја се потврдени вкупно 330.890 случаи. Расте бројот на заразени и во Аргентина, каде за едно деноночие се регистрирани 718 новозаразени или вкупно 10.649. Во Мексико вчера беше регистриран рекорден број на смртни случаи за еден ден, кога за едно деноноќие починаа 479 лица. Вкупниот број на смртни случаи во земјата достигна 6989 лица, додека вкупниот број на заразени изнесува 62.527.

На прво место според заболени од Ковид-19 во светот се уште е САД, каде вчера, за едно деноночие беа евидентирани нови 20.522 случаи и уште 1.089 починати. Според Американскиот ценатар за контрола на болести вкупниот број на заболени во земјата изнесува 1.571,617, додека починале 94.150 пациенти.

Она што радува е што во Кина вчера не беше потврден ниту еден нов случај на коронавирусот, првпат од избувнувањето на кризата во Вухан, минатата година. Исто така, во Кина вчера немаше ниту еден смртен случај од Ковид-19. (МИА)

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести