ЈУЖНА ОСЕТИЈА ДОБИ НЕЗАВИСНОСТ: Сирија ја призна Јужна Осетија, воспоставува дипломатски врски

  • May 29, 2018
  • Коментари

Сирија ја призна независноста на Јужна Осетија, која се отцепи од Грузија по кратка војна во 2008 година. Двете држави разменуваа амбасади, додека Грузија објави дека ги прекинува врските со Сирија.

“Сириската арапска република и Република Јужна Осетија … го прогласуваат нивното взаемно признавање и воспоставувањето дипломатски односи на ниво на амбасада”, се вели во изјавата на Министерството за надворешни работи на Јужно Осетија на својата веб-страница. Сирија се придружи на Русија, Венецуела, Никарагва и Науру во признавањето на независноста на поранешната провинција на Грузија.

Овој потег ја разлути Грузија, која тврди дека Јужна Осетија е “окупирана територија”. Заменик-министерот за надворешни работи на земјата објави дека ваквата постапка започнала да ги замрзнуваат дипломатските односи со Сирија.

Јужна Осетија се отцепи од Грузија по војната во август 2008 година, која започна кога грузиската војска со воен напад се обид да ја преземе контролата врз областа. Пред тоа, републиката се обидуваше да стане независна од 1980-тите, предизвикувајќи остри мерки од страна на Грузија.

Во август 2008 година, грузиската артилерија го гранатираше главниот град на Јужна Осетија Цхинвал, при што загинаа бројни цивили и предизвикаа петдневна војна. Русија се вклучи да ги заштити цивилите и сопствените мировници, кои беа стационирани во областа под претходен договор со Осетија и Грузија. Повеќе од 1.000 луѓе загинаа во конфликтот, повеќето од нив се цивили. На крајот, грузиските сили беа поразени и Јужна Осетија прогласи независност.

И покрај извештајот на меѓународната мисија за утврдување на фактите, која потврди дека војната “започна со голем грузиски артилериски напад” на Цхинвал, Западот се повика на”руска агресија” против Грузија, а само пет членки на ОН досега ја признаа нејзината независност.

Претходно «
Следно »