ЈУЖНИОТ СОСЕД ГИ ВМЕШУВА ПРСТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА: Грција со поддршка на трансформацијата на вооружените сили на Македонија

Поврзано

Кичеец повикан во полициска станица да даде изјава за снимките со Дака

Зоран Милески – Кичеец попладнево бил во полициската станица Карпош, каде бил повикан да даде изјава за снимките во...

Мизрахи од Шуто Оризари: Не треба да ви кажам за кого да гласате, Вие знаете сами

Ветуваа живот за сите, да ги потсетиме на 15 јули дека во сите спаѓаат и Ромите. Не треба да ви...

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Проблемот го претворивте во можност, рече германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен по средбата со нејзиниот грчки колега Евангелос Апостолакис.

Договорот од Преспа се најде на агендата разговори на двајцата министри на нивната средба во Атина, а во кусите изјави за медиумите Апостолакис и Фон дер Лајен ја истакнаа важноста на решението меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

– Овој договор е вистински европски договор, базиран на вредностите што ги има Европа бидејќи можевте проблемот да го претворите во можност. – рече министерката за одбрана на Германија.

Истакна дека Грција секогаш била поддржувач на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во евро- атлантските организации.

– Во овие рамки Договорот од Преспа е пример за решавање на долгогодишен спор во регионот, со мирни средства. Согласно предвиденото од Договорот од Преспа, Грција ќе ја поддржи трансформацијата на вооружените сили на Македонија за време на процесот на интеграција на земјата во НАТО. – рече министерот за одбрана на Грција.
Урсула фон дер Лајен и Евангелос Апостолакис на нивната средба во грчкото Министерство за одбрана ги истакнаа тесните безбедносни односи меѓу двете земји и разговараа за зајакнување на билатералната одбранбена соработка.

Министерката за одбрана на Германија, по средбата со нејзиниот грчки колега, заедно со лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, учествуваше на настан организиран од Секретаријатот за меѓународни односи на Нова демократија и Институтот за демократија Константинос Караманлис, под наслов „Европската народна партија: ја гарантираме безбедност на ЕУ – ја градиме нашата заедничка иднина“.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести