January 25, 2021, 8:30 am

ЈУЖНИОТ СОСЕД ГИ ВМЕШУВА ПРСТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА АРМИЈА: Грција со поддршка на трансформацијата на вооружените сили на Македонија

Поврзано

(Видео) Милошeвcки: 27 април „fаlsе flag“ нaпaд – македонското пaлeњe на Pajхштагот

Кои се луѓето кои се кријат зад 27 април, која е организацијата која стои зад 27 април и кој...

Тешки муабети: 27 април и случувањето околу тој ден

Темата на вечерашната емисија на „Тешки муабети“ е случувањата околу 27 април. Љупчо Палевски: 27 Април е случување кое...

Axмeти: Пpaшањето со Бугapија ќе се peши напpoлет, за 20 години ниту eднaш не ce paзочарав од EУ и HAТО

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети изјави дека оваа пролет, ќе се излезе од ќор-сокакот и проблемот со Бугарија ќе...
- Advertisement -

Проблемот го претворивте во можност, рече германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лајен по средбата со нејзиниот грчки колега Евангелос Апостолакис.

Договорот од Преспа се најде на агендата разговори на двајцата министри на нивната средба во Атина, а во кусите изјави за медиумите Апостолакис и Фон дер Лајен ја истакнаа важноста на решението меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

– Овој договор е вистински европски договор, базиран на вредностите што ги има Европа бидејќи можевте проблемот да го претворите во можност. – рече министерката за одбрана на Германија.

Истакна дека Грција секогаш била поддржувач на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во евро- атлантските организации.

– Во овие рамки Договорот од Преспа е пример за решавање на долгогодишен спор во регионот, со мирни средства. Согласно предвиденото од Договорот од Преспа, Грција ќе ја поддржи трансформацијата на вооружените сили на Македонија за време на процесот на интеграција на земјата во НАТО. – рече министерот за одбрана на Грција.
Урсула фон дер Лајен и Евангелос Апостолакис на нивната средба во грчкото Министерство за одбрана ги истакнаа тесните безбедносни односи меѓу двете земји и разговараа за зајакнување на билатералната одбранбена соработка.

Министерката за одбрана на Германија, по средбата со нејзиниот грчки колега, заедно со лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, учествуваше на настан организиран од Секретаријатот за меѓународни односи на Нова демократија и Институтот за демократија Константинос Караманлис, под наслов „Европската народна партија: ја гарантираме безбедност на ЕУ – ја градиме нашата заедничка иднина“.

Latest News

Америка пo инayгypaциjaтa: Мoжe ли Бајден дa ги зaлeчи paнитe?

Во деновите по инаугурацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден, попуштаат обемните безбедносни мерки, припадниците на Националната гарда се повлекуваат...

More Articles Like This