ЈУНКЕР НАЈАВИ ВОЈНА НА БАЛКАНОТ КАКО ВО 90-ТЕ: Францускиот претседател ја затвори вратата за Балканот во ЕУ, Јункер најави војна

Поврзано

(Видео) Цело СДСМ на чeлo со Заев и Шекеринска спроведувале рeкeт

Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ денес истакна не изминува ден без нов скандал криминален каде што на виделина...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

СРПСКО СЕМЕЈСТВО ЌЕ ГО ПAMЕТИ ГОДИШНИОТ ОДМОР: Наместо во евтин апартман поради kopoна ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште...

Владата се обиде денешниот ден да го претстави како голем ден за македонските евроинтеграции по добиената т.н. ,,позитивна препорака’’. Но токму на овој ,,голем ден’’, францускиот претседател Емануел Макрон, ја затвори врата за интеграцијата на Западниот Балкан во Европската Унија.

,,Треба да го прилагодиме Западен Балкан кон Европа. Свесен сум дека постои опасност тие земји да се свртат кон Русија или Турција, но јас нема да се залагам доколку пред тоа не се направат промени во Европската Унија’’, вели Макрон.

Токму изјавата на Макрон ја коментираше претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер. Тој вели дека за да се избегне конфликт на Балканот налик оној во 90-тите години, земјите членки на ЕУ мора да му пружат Европска перспектива на регионот. ,,Ако не се отвориме кон земјите во овој исклучително комплициран и трагичен регион, ако не им понудиме Европска перспектива, ќе има војна во областа каква што беше онаа во 90-тите’’ вели Јункер. ,,Не сакам уште една војна на Балканот и затоа мора да се отвориме кон тие земји’’, додаде тој.

Актуелно

(Видео) Цело СДСМ на чeлo со Заев и Шекеринска спроведувале рeкeт

Наум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ денес истакна не изминува ден без нов скандал криминален каде што на виделина...

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе Боки 13. Тој од затворската...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Повеќе вести