Јутуб држи чекор со конкуренцијата, воведува нова функција

Поврзано

Гугл со нова практична алатка за своите корисници

Минатата недела Гуле ја претстави првата „прва“ верзија на оперативниот систем Андроид 12, наменета за програмерите, чија прва бета...

Фејсбук го најави својот прв паметен часовник

Компанијата Фејсбук вложува во развој на паметни уреди, а првиот геџет, конкретно паметен часовник, се очекува да пристигне на...

(Фото) Coнoт нa ceкoj хaкep: Лaптoп co ceдyм мoнитopи кoи тeжи нeвepojaтни 12 килoгpaми

Овој необичен лаптоп е тежок 12 килограми и има дури 7 монитори. Компанија под името Expanscape го претстави својот „чудовиштен“...
- Advertisement -

Иако сè уште е една од најпопуларните видео платформи, YouTube сепак мора постојано да воведува нови функции, за да држи чекор со конкуренцијата.

Затоа YouTube воведува една долгоочекувана опција – можност за правење видеоисечоци, односно краток дел од видеото што ќе може да се сподели со едноставно испраќање линк.

Засега, како што објавија порталот Digital Trends, оваа функција е овозможена само за одреден број креатори на содржини кои учествуваат во бета програмата.

Скратувањето видеа, во моментов, е можно само преку апликации со Android или десктоп компјутери, а самиот клип може да трае од 5 до 60 секунди.

Откако ќе се избере иконата „ножички“, се појавува слајдер, а потоа креаторите може да изберат кој дел од видеото сакаат да го исечат, а потоа да стават име до 140 карактери.

Latest News

Тамара Тодевски позитивна на koвид-19

Нашата позната пејачка Тамара Тодевска на својот инстаграм – профил објави дека е позитивна на ковид – 19. На објавата...

More Articles Like This