ЉУБЕ, НЕ ЛАЖИ: Парите што ги земаше за кампања од „човекот“ ги потроши за реновирање на хотелот во Бале

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“...

Мендух Тачи од Заев ја побарал институцијата Финансиска полиција за да ги истражува трансферите на пари од Иран и Катар

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави...

Жecтока реакција на ВМРО-ДПМНЕ поради нaпaдите на Заев врз медиумите

ВМРО-ДПМНЕ реагира и остро го осудува бруталното и недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети,...
- Advertisement -

По многу години, конечно, со голема трема и страв знаејќи дека се што ќе каже ќе излаже се појави и човекот кој со еден „човек“ за 150.000 евра договараше дека ќе притискал за промена на името, и дека Љубчо бил лигуш. Истиот тој Љубчо со кого сега коалицира, а до 2002 година од сенката му се плашеше

ljube_lazgo

Нема да навлегуваме во вистината за „Раштански Лозја“, во вистината за предавството на Јохан Тарчуловски, во нелегалната трговија со опрема и оружје, за соработката со редица припадници на подземјето, за вистината за редица нарачани убиства токму кога беше министер.

Ќе се задржиме на вистината со понудата за промена на името.

Тој човек, кој во три наврати го снабдуваше со средства демек за кампања беше под импресија и уверуван од страна на Бошковски дека откако СДСМ ќе победеле на избори, Бранко Црвенковски ќе ја отстапел премиерската фунцкија, а потоа СДСМ како мандатор ќе го номинирале токму него како Претседател на Владата. А, тој од таму ќе направел се за промена на името.

Оваа идеја во главата на Љубе му ја ставија Црвенковски и амбасадорот на САД Филип Рикер. И човекот беше убеден во тоа.

Парите пак, еднаш 10.000, еднаш 20.000 и на крајот 100.000 евра токму Бошкоски наместо за финансирање на кампањата (дури и нелегално) ги потроши на реновација на хотелот кој го поседува во Бале, Хрватска но и за реновирање на вилата во неговото родно Челопек.

Сеуште има десетици бизнисмени кои не можат да си го наплатат долгот за неговата кампања, се уште има стотици членови (меѓу неколкуте илијади кои се вратија во матицата ВМРО-ДПМНЕ) кои беа излажани од неговиот патриотизам. Човек кој бил спремен да ја продаде државата, името, идентитетот. Човек чие вистинско лице го знаат токму оние од тетовско, но и оние кои имаа потреба од оружје и опрема, а не беа припадници на МВР и АРМ. Парите ги зема, партијата остана презадолжена.

Дента, кога Љубе Бошкоски беше уапсен, ниту знаел дека некој нешто му спрема, ниту пак бил под било каква закана. Никој не му се заканувал.

Точната верзија е дека, додека бил присутен на состанок со потесното раководство ден по поразот, добил телефонски повик, по кој истрчал, видно возбуден и насмеан со порака „веднаш ќе се вратам, па да се почастиме“. Се врати по шест години, и остана сам.

 

1 коментар

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This