„Њу Американ“: Џорџ Сорос – „Богот“ кој треба да биде уапсен и затворен

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

Американските весници блиски до новиот американски претседател Доналд Трамп, до Републиканците и новата власт во САД, деновиве се преполни со силни критики кон хаосот што го создаваат хулиганите на Џорџ Сорос.

sorosss1

Најновиот текст против Џорџ Сорос е во магазинот „Њу Америка“ кој силно го поддржа изборот на Трамп за претседател на САД.

Во денешниот текст и анализа на весникот се повикува на директно апсење и затвор за Сорос.
new-amerikan-soros

-Секако, на супер-богатите треба да имаат право, како и другите граѓани да учествуваат во политичкиот систем. Но, на Сорос му е совршено удобно да работи во и надвор од законот за да го уништи (а вели “реформи”) нашиот политичко-економски систем. Во својата книга Сорос за Сорос, -оној што е Бог вели: “. Јас не ги прифаќам правилата наметнати од другите” По неколку години на работа без да биде казнет, тој стана толку безобразен што воопшто и не се грижи за нелегалното и неморалното. Сметаме дека круцијални докази за криминални активности на Џорџ Сорос и оние што тој ги финансира се доволни за да се побараа официјална истрага – во Конгресот, во Министерството за правда на САД. Со покана за на суд и други истражни овластувања кои не се достапни за обичниот граѓанин, овие лица имаат обврска да ги преземат овие активности за да со укаже на корупцијата и решењето на владеењето на правото во Америка – и загрозување на слободата која ни е особено драга, пишува весникот.

Во текот на изминатите неколку години, пишува „Њу Американ“, американски градови се втурнаа во расни и граѓански немири на ниво кое не се доживеале уште од 60-тите и 70-тите.

-Немирите против полицијата во Фергусон, Балтимор, Милвоки и на други места се претворија во анти-Трамп немири низ целата земја, а повеќето од нив беа поттикнати од Black Lives Matter, MoveOn.org, International Action Center, ANSWER Coalition, и други екстремни левичарски групи кои се великодушно финансирани од Сорос Фондацијата Отворено општество (ФОО). Black Lives Matter е организација која е најпозната по ефикасното создавање на немири. Организацијата основана од 3 жени лезбејки со афроамериканско потекло доби силна поддршка од Сорос, финансиска.Истрагата на Вашингтон Тајмс во 2015 покажа дека Сорос ја поддржал оваа организација со 33 $ милиони, стои во текстот.

Подготвување на немири

Демонстрации и немири против Трамп организирани пред и по изборите – го следат моделот што честопати го гледаме, почнувајќи со протестите Окупирај го Вол Стрит БЛМ. Не само што тактиката е иста, туку и повеќето од овие организации се повторно се појавија и учествуваа во навидум спонтаната појава на организираниот хаос.

Дали кампањата “Ти не си мојот претседател”, демонстрантите кои нелегално ги  блокираа улици и патишта, ги запалија пожарите, фрлаа молотови коктели, повредија полицајци, уништија имот и испушуваат графити по јавните објекти се само изнајмени платеници на Сорос? Постои добра причина да веруваме во оваа.

Не само што е познато дека организациите финансирани од Сорос се вклучени во овие насилни активности, туку и отворено се рекламираа на интернет страниците и ја пренесуваа својата порака “Да се спротивставаат на агендата на Трамп агенда!”.

new-amerikan-soros1

Многумина од демонстрантите против Трамп ги минуваа и државните граници, со што ги прекршија и законите на државата против нередите и поттикнувањето на немири, но, исто така и  федералниот закон против овој вид на злосторства.

Како што може да се очекува, потчинетите Сорос негираат дека нивниот шеф е поврзан со хаосот предизвикан од оние што ги финансира. “Џорџ Сорос не ги финансира на овие протести против Трам”, изјави портпаролот на Сорос. Се разбира, Сорос исто така го негираше и финансирањето на движењето Окупирај го Вол Стрит. Но, финансиските податоци покажуваат дека тој ги обезбеди милионите долари за фондацијата да може да дејствува.

Ова е уште една причината зошто официјално Конгресот и Обвинителството треба да ги спроведат неопходните истраги. Сорос и останатите финансиери на немирите, субверзии и анархија и понатаму ќе го одрекуваат од очигледно, како што и прават со децении, пишува во овој дел весникот.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести