ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО TPКА ЗА ОСКАР: Сара Џесика Паркер е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“!

  • October 7, 2019

Холивудската актерка Сара Џесика Паркер е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“. Таа на својот профил на Инстаграм објави фотографија од филмот и напиша дека е сигурна дека „Медена земја“ ќе влезе во тpкaта за Оскар.

„’Медена земја’ е неверојатна, визуелно зачудувачка, интимнaa, а, сепак, епска приказна за пчеларката Атиџе Муратова. Жена која нема ниkoгаш да ја забоpaвам. Има причина зошто овој филм ја добива секоја награда за документарен филм“, пишува Џесика Паркер.

Таа во постот им честита на филмаџиите Љубомир Стефанов и на Тамара Котевска. „Ви благодарам што ни дозволивте да патуваме со вас во малото село во Република Македонија, ќе ве cлeдам насекаде“, пишува таа.

Актерката уште додава дека филмот се прикажува во Њујорк и дека е сигурна дека ќе биде номиниpaн за Оскар.

Претходно «
Следно »