ЌЕ ГО БОЈКОТИРА ЛИ АЛИЈАНСАТА ЗА АЛБАНЦИТЕ ЗОРАН ЗАЕВ: Бидејќи е осомничено лице и аболициран криминалец?

Поврзано

СВАЌАРОСКА : Колку пари исплатил ЈКП Водовод и Канализација од Прилеп за фонтани кои се запустени и не работат

Директорот на ЈКП Водовод и канализација, Емил Јанески, на 08.07.2019 година склучил договор со фирма за одржување на фонтаните...

ТРИПУНОВСКИ ДО НИКОЛОВСКИ: Твојот шеф Заев и брат му Вице кpшea политички час да делат пoткyп и го зaгрозијa здравјето на луѓето

Љупчо, директно твојот шеф Зоран Заев и неговиот брат – Вице, во Струмица ставија во ризик стотици луѓе, Ваши...

(ФОТО) ТРИПУНОВСКИ: Власта пресметува зaтeзнa камата за зaкyп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната година

Власта пресметува затезна камата за закуп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната...

Алијанса за Албанците отфрлаат соработка со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за учество во составувањето на новата Влада. Според изјавите на лица од Алијансата соработка нема да има наводно поради тоа што Груевски е осомничено лице, за потсетување во монтирани постапки, во предмети кои ги води СЈО.

alijansa-za-albancite-640x320

После ваквите изјави се отвора прашањето дали тоа значи дека Алијанса за Албанците се и против коалиција со Зоран Заев. Секако, ако се земе во предвид дека станува збор за амнестирано лице кое сторило криминал тежок 8,5 милиони евра и кое е обвинето за поткуп од 200.000 евра.

За потсетување лидерот на СДСМ Зоран Заев останува единствениот аболициран политичар во Македонија. Со одлуката на тогашниот претседател Бранко Црвенковски на Заев и неговите соработници им се прости криминал тежок над 8 милиони евра, дело за кое Кривичниот законик предвидува казна од три го пет години затвор. Иако имаше можност и вети дека тоа ќе го направи, Заев никогаш не побара укинување на аболицијата.

Лидерот на СДСМ е обвинет и за барање мито во висина од 200.000 евра. Од струмички бизнисмен тој ја бара наведената сума со прецизни насоки за тоа каде и како треба да се исплатат парите. Судскиот процес во тек.

Останува отворено прашањето дали Алијанса за Албанците ќе го имаат во предвид ваквото богато криминално минато на Зоран Заев кога ќе ги разгледуваат нивните опции за коалицирање.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести