September 30, 2020, 1:23 am

ЌЕ ГО СМЕНАТ ИМЕТО КАКО ШТО ГО „ИЗГЛАСАА“ ТАЛАТ: Можно ли е пратениците од коалицијата на СДС да го промени името во Собрание?

Поврзано

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...
- Advertisement -

Дали е правно возможно промена на уставното име на Македонија во законодавниот дом, само затоа што граѓаните им дале доверба на дел од народните избраници. Изјавата на спикерот Џафери дека ако парламентарното мнозинство изрази желба и во Собранието може да се случи преименување на нашата земја, ја разбранува експертската јавност, анализира телевизија Алфа.

Со ова практично им се ускратува правото на граѓаните на референдум да го кажат своето мислење. Правниците велат дека можноста Собранието да одлучува за името е правно неиздржана.

-Менувањето на уставното име повлекува и промена на Уставот на РМ, а за да се случи тоа потребно е двотретинско мнозинство, а не како што тврди Џафери да биде доволно апсолутното мнозинство, вели за Алфа професорката Тања Каракамишева.

Апсолутно е неприфатливо за едно фундаментално историско прашање за Македонија и македонскиот народ, да одлучува било кој освен самите граѓани, коментира поранешниот дипломат Ристо Никовски.

-Географската одредница која ја наметнуваат Грците, веќе е беспредметна бидејќи и Бугарија и Грција алудираат на временска одредница што е најмалку прифатливо за нас, бидејќи ги потврдува нивните тези дека ние сме некоја нова нација или новомакедонци, вели Никовски.

Оттука се отвора дилемата дали власта крои сценарио за промена на името токму преку Собрание и повторно да се прекрши Уставот, но и дали апсењето на 36-те граѓани кои влегоа во законодавниот дом беше превентивно заплашување да не бидат организирани протести, доколку Собранието го промени името, коментираат познавачите.

Од друга страна пак оставките на ДИК, дополнително ја скратуваат можноста народот да одлучува на референдум, бидејќи Комисијата е таа која може да го распише референдумот. Тоа практично е невозможно бидејќи новиот состав на ДИК треба да го избере Собранието со двотретинско  мнозинство, но во моментов опозиијата не учествува во собраниските расправи.

18 КОМЕНТАРИ

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This