November 30, 2021, 11:13 pm

Ќе „игра“ kaмшикот: Талибанците формираа министерство за спpeчување пopoци и промоција на доблести

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците, на кои ќе им треба надворешна помош за да ја кренат на нозе економијата, уништена и делумно во застој од 15 август, ветија дека ќе формираат влада која ќе биде отворена за други групи.

Талибанците повторно формираа министерство за спречување пороци и промоција на доблести, што за време на првиот режим влевало страв со апсење и казнување на Авганистанците под обвинение за непочитување на строгото толкување на исламскиот закон.

Талибанците сега се соочуваат со огромна работа за економско закрепнување и воспоставување безбедност во земјата, додека им се заканува локален огранок на џихадистичката група Исламска држава (ИСИС-К), ривал одговорен за многу крвави напади во последните години.

Latest News

Груби: Имаме одговори за кои мислиме дека се удобни за бугарските ставови и ќе овозможат деблokирање на вeтото

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби е оптимист дека во декември ќе...

More Articles Like This