ЌЕ ИМА ИЗНЕНАДУВАЊА: Започна состанок помеѓу САД и Северна Кореја, Белата куќа најави изненадување

Поврзано

АНОНИМУС ИЗЛЕГОА ОД СЕНКА: Предупредија дека ќе ги разоткривaaт злocторствата на полицијата

Групата, која е позната по таргетирање и сајбер нaпади, се смири во последните години, но по последните настани во...

САНИТАРНИТЕ МЕРКИ СЕ ДРАСТИЧНИ: Угостителите во Франција се подготвуваат за утрешното повторно отворање на локалите

Француските угостители се подготвуваат за повторно отворање на нивните локали, предвидено со втората фаза за излегување од изолацијата воведена...

„НЕМА ДА ТОЛEРИРАМЕ НEПРАВДА“: Трудо ги поддржува дeмонстрациите пpотив расизмот и диckриминацијата

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска ги поддржа мировните дeмонстрации пpoтив рaсизмот и диckриминацијата и ги ocyди оние што ги...

Белата куќа соопшти дека разговорите со Северна Кореја “се движат побрзо од очекуваното”, додавајќи дека претседателот Доналд Трамп планира да го напушти Сингапур утре вечер.

“Последните разговори меѓу САД и Северна Кореја се движат побрзо отколку што се очекуваше”, се вели во соопштението на Белата куќа.

Агенцијата додава дека постои можност средбата да биде продолжена неколку дена, во зависност од нивниот тек.

Белата куќа објави дека Трамп и водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун ќе се обратат на медиумите по самитот, напуштајќи го Сингапур околу 20 часот по локално време, објави АП.

Трамп претходно планирал да го напушти Сингапур во средата изутрина.

Ким и Трамп ќе го започнат состанокот утре во 9 часот, како што беше претходно најавено, по што ќе се одржи проширена билатерална средба, по што следи работен ручек, пренесува агенцијата Јонхап.

На проширениот состанок ќе присуствуваат американскиот државен секретар Мајк Помпео, шефот на кабинетот Џон Кели и советникот за национална безбедност, Џон Болтон.

На работниот ручек ќе присуствува прес секретарот на Белата куќа Сара Сандерс, американскиот амбасадор во Филипини Сунг Ким кои работеа на преговори пред почетокот на самитот, како и директорот на Советот за безбедност за Азија на Белата куќа Мет Потингер.

Состанокот на Ким и Трамп ќе се одржи во хотелот Капола на островот Сентоса.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести