ЌЕ ИМА ЛИ НОВ ШTPAJК: МОН и СОНК на нова средба попладнево затворена за јавноста

Поврзано

Пешевска: Власта нема ниту план ниту реална проценка за тоа што треба да се превземе за да се надмине пандемијата

Последните бројки на заразени и починати од вирусот јасно покажува дека власта нема ниту план ниту реална проценка за...

ИВЗ има нов поглавар

Реис Ул Улема Шакир Фетаи од денеска е прв човек на ИВЗ, по оставката на Сулејман Реџепи кој речиси...

ВЛАДАТА ГО БЛОКИРА ЧУЛЕВ: МВР да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања

Владата на денешната седница донесе заклучок да го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги стопира тековните постапки за...

МОН ги повика членовите на СОНК повторно на средба во министерството. Министерот не откри што ќе им понуди на синдикалците и дали на оваа средба ќе се постигне договор за покачување на платите на наставниците, пренесува Сител.

Оттаму информираа дека средбата ќе биде затворена за присуство на јавноста. Од СОНК остануваат на барањата за покачување на платите за уште најмалку 15 проценти дополнително на досегашните 10 отсто.

Претседателот на СОНК Јаким Неделков за Сител изјави дека денеска очекува првични конкретни предлози од страна на МОН, ако има нешто конкретно и прифатливо дополнително ќе не информира како ќе постапат.

Но доколку не се постигне никаков договор на средбата наставниците ќе почнат со штрајк.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести