Ќе има ли постpoги мерки: Одлуката ќе падне во понеделник, нaјави Филипче

Поврзано

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...
- Advertisement -

Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се дискутира дали има потреба за дополнителни мерки.

Филипче потврди дека изминатиот период има зголемување на бројот на нови случаи и хоспитализирани пациенти во болниците.

Изминатите денови имаме интензивна комуникација со членовите на Комисијата за заразни болести и тоа што сега правиме е ги пратиме бројките. Дали овој тренд на зголемување на бројките ќе продолжи, дали ќе биде слична слика како месец ноември, засега не е. Заклучно со почеток на следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки или не, рече Филипче.

Министерот за здравство апелираше до граѓаните да ги почитуваат превентивните мерки.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This