December 5, 2021, 9:51 am

Ќе има ли пpaвда? – Денес во Kpивичен пpecyди за 27-ми април

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Денеска во Кривичниот суд ќе бидат изречени пресуди за случајот на т.н организатори на настаните од „27 април“.По речиси две години рочишта, одбраната на обвинетите Миле Јанакиески, Трајко Вељаноски и Спир Ристевски ги сруши сите наводи на обвинението и на обвинителството.

Поради тоа, обвинителката Вилма Русковска во последен момент го смени обвинението и сакаше да ги направи организатори и на протестите пред Собранието што реално никако не можат да бидат бидејќи протестите си имаа уредно пријавени организатори.

Одбраната го порази обвинителството токму со аргументи, контра-аргументи, докази и контра-докази, како вербални, така и материјални.

Затоа, судот има златна можност токму на ова судење за „27 април“ конечно да се ослободи од стегите и на обвинителството и на политиката, и конечно да манифестира самостојност и независност во одлучувањето.

Latest News

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива во Владата

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска во Клубот на пратениците во 13 часот ќе ја...

More Articles Like This