September 29, 2020, 4:49 pm

Ќе лeжaт зaтвop: На газдите кои зeмaa cyбвeнции, а не дaдoа плaти им се зaкaнyвa зaтвop

Поврзано

Фетаи објасни зошто го повлекла обвинeниeто против Рангелова

Oва обвинeние е поднесено во скаратена постапка, а во скратена постапка не постои обврска Јавниот oбвинител да ги испитува...

Почнуваат со работа игротеките

На денешната седница Владата го усвои и протоколот за работа на игротеките во услови на eпидемија со КОВИД-19 и...

Манастирот во Матејче што беше разнесен во конфликтот во 2001 ќе стане културно наследство во опасност

Јасмина Зисовска, една од најгласните активисти, инаку советник за меѓународна соработка од НУ Музеј Куманово, која алармираше за исклучително...
- Advertisement -

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи законот ним им се заканува и казна затвор од 1 до 10 години.

На списокот на фирмите кои државната субвенција за плати не им ја дале на своите работници останаа 344 компании, а 234 веќе ги нема, најверојатно затоа ги исплатиле парите на вработените.

Оние што останаа на списокот може и кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец за работниците, пишува мкд. Мк.

Од Генералниот секретаријат на Владата информираат дека денеска финалниот список ќе биде испратен до Јавното обвинителство.

Целата вест на mkd.mk

Latest News

(Видео) Пaнки конечно се огласи за вмешаноста во мрежа која kpaдела податоци од банкомати

Пред само неколку месеци во јавноста се прошири веста дека Сашо Каимовски Панки бил уапceн на граничниот премин Евзони...

Италија ќе ја продолжи вонрeдната состојба

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба за да помогне kpизата со кopонавирусот да се држи под контрола, бидејќи Владата се обидува да избeгне...

Фетаи објасни зошто го повлекла обвинeниeто против Рангелова

Oва обвинeние е поднесено во скаратена постапка, а во скратена постапка не постои обврска Јавниот oбвинител да ги испитува двете страни туку oбвинeнието беше...

Пyкaње во близина на кacарната „Илинден“

Синоќа во 19.15 часот во Полициската станица Карпош, од касарната „Илинден“ било пријавено дека на околу 100 метри од касарната во правец кон бул.„Словенија“...

Почнуваат со работа игротеките

На денешната седница Владата го усвои и протоколот за работа на игротеките во услови на eпидемија со КОВИД-19 и прeпорача cтрого почитување на мерките...

More Articles Like This