ЌЕ НЕ ВАДЕЛЕ ЗА УШИ ОД ДОМА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: ОЈО замижува пред говорот на омраза на Твитер упатен кон Македонците кои се против промена на името

Поврзано

(ВИДЕО) УРНЕБЕСНО ВИДЕО: Шарените се кoлнea во СЈО, за накрај Катица да им се coблeчe

Шарениве револуционери урлаа 3-4 месеци низ Скопје, глумеa лудило за на крај место правда, Катица да им се соблече...

ЌЕ СИ СЕДИМЕ МИРНО ДОДЕКА ЗАЕВ СИ ПРАВИ ТУРИ СО МОТОРЏИИТЕ ДРУГАРЧИЊА: Пола партија е заболена поради терање кампања

Повторно 80 часа затворени дома поради корона. Ваквата владина одлука предизвика револт кај јавноста. Професорката Биљана Ванковска на својот...

ОВА Е ВЕЌЕ ИГРАЊЕ МАЈТАП: До кога по самарот ќе мавате зашто не можете по магарето?

Нема дилеми одамна. Македонците се жpтви на апартхејд во сопствената земја. Ова е веќе играње мајтап со нас. Се...

Говор на омраза очигледно Основното Јавно Обвинителство го гони само кога станува збор за етнички Македонци кои ја сакаат Македонија, но кога станува збор за малцинствата и лица од или блиски до СДСМ не.

Имено на социјалните мрежи се почесто се говори за насилни дејствија на денот на референдумот, кога граѓаните ,,за уши’’ ќе бидат носени да гласаат за промена на сопственото име. Истакнатиот поддржувач на шарената револуција и СДСМ на Твитер запишан под псевдонимот ,,МаксимумОвертрол’’ им се закани на гласачите кои нема да излезат да гласаат на референдумот за промена на името Македонија. Тој напиша:

– Јас како шиптар ви ветувам дека ќе влегуваме по дома и за уши ќе ги вадиме #бојкотирам на референдум.

Не реагирањето на ОЈО на ваквите закани кои го загрозуваат правото на глас, отвора сомнеж дека впрочем ова е директна наредба од владини структури кои обвинителството нема намера да ги гони.

 

Актуелно

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за...

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

Повеќе вести