ЌЕ ПАЃААТ И САТЕЛИТИ: „Рудолф” и „Тирада-2С” двете нови орудија на Руската армија за соборување на сателити!

Поврзано

Путин не игра како што свири Западот, затоа Западот мораше да создаде слика дека на Русија не може да ѝ се верува

Западот создаде слика на Русија како опacна, cуровa земја на која не смее да ѝ се верува. Таквиот однос...

„Воен Дизниленд“: Во Русија се одржува една од најголемите изложби на оpyжје, мyниција и воeна опрема во светот

И покрај пандемијата, Русија се подготвува да го одржи традиционалниот Меѓународен воeно-технички форум „Aрмија 2020“ овој месец, една од...

Русија ќе ја тecтиpa вaкцинaтa пpoтив кoрoнaвиpyc на деца следната година

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца во периодот...
- Advertisement -

Руската Федерација прави најново оружје за уништување на сателити, соопшти еден научен институт на Министерството за одбрана на РФ.

Како што истакна Олег Ачасов, заменик-начелник на 46 Централен научноистражувачки институт, работата на овој проект ќе биде завршена во рамките на програмата за вооружување за 2018-2027 година.

Тој изјави дека РФ ги создава „мобилниот офанзивен противсателитски систем „Рудолф“ и мобилниот систем за радиоелектронско неутрализирање на комуникациски сателити „Тирада-2С“, пишува порталот Interfax.ru.

Засега подателни информации не се изнесуваат во јавност.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Фото) За чyдотo ce збopyва и денecка: Баба Даница била избpaна од Cв. Петка да изгpaди xpaм

Како што велеше починатата баба Даница Стојаноска од Лениште, таа била избрана од Света Петка да го гради Манастирот...

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец - покрај ветувањата да се де-ескалира...

Растат трошоците за живот, за живот на четиричлено семејство во јули му требале 33.265

На едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Најмногу пари, според Синдикалната минимална кошница,...

Kpитичнo во Геријатриската бoлницa: Уште 10 нови пoзитивни на Koвид-19, вкупно 17 пaциeнти зaрaзeни, од нив тројца вработени

Нови 10 пациенти со Ковид-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди за МИА министерот за...

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат вода поради големите дефекти во...

More Articles Like This