ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ВЛАДАТA УШТЕ ЕДЕН ПРЕДЛОГ?: Полицискиот час се укинува, но дали ќе има нова вонредна состојба?

Поврзано

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат

Граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со kpиминал, koрупција или напредна прогресивна држава,...

Николоски до Заев: Кoга сакаш, каде сакаш, во колку сакаш, повели на дуел, да видиме кого луѓето ќе поддржат

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 денес се сретна до...

Мицкоски: Договорите за добрососедство треба да се двонасочна улица, не едностран акт како оној со Бугарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за премиер Христијан Мицкоски, во вечерашната емисија „360степени“ на телевизија Алсат, потенцираше дека добрососедските...

Полицискиот час и мерките се ykинуваат, но дали и вонредната состојба. Ова остана отворено по денешното обраќање на техничкиот премиер Оливер Спасовски. Тој не кажа дали владата ќе бара од претседателот Пендаровски нова вонредна состојба.

Датумот на одржување на предвремените парламенатрни избори е детерминиран од завршувањето на вонредната состојба во земјава, како што е предвидено со Уредбата за изборните дејствија, повтори техничкиот премиер Оливер Спасовски.

„На граѓаните им треба функционално Собрание. Датумот на одржување на изборите е одреден со Уредбата со законска сила. Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба за 22 дена треба да се одржат избори во Северна Македонија. Тоа е фактичка ситуација. Затоа изборите треба да се реализираат во првиот можен рок. Мораме да бидеме принципиелни, а изборите да бидат во оној рок кога ќе има најмногу услови. Една од одговорностите на оваа Влада е што побрзо да им ја обезбедиме новата нормалност на граѓаните. Сите кои се спротиставуваат на новата нормалност придонесуваат земјата да ни остане во здравствено-економска криза, а тоа не е одговорно однесување“, рече Спасовски.

Сепак, премиерот не го спомна 21 јуни како датум за одржување на изборите, односно како дваесет и втор ден – доколку во сабота нема нова одлука за продолжување на вонредната состојба. Исто така, Спасовски, и на прес-конференцијата, како и во изјавата во текот на денот, не исклучи можност Владата да поднесе уште еден предлог до претседателот Стево Пендаровски, со цел продолжување на вонредната состојба.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести