December 9, 2021, 8:55 am

Ќе расте „Малиот шенген“: Еве кои држави се очекува да се приклучат на иницијативата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот Пендаровски на брифинг со новинарите соопшти дека иницијативата за Мал шенген е одлична, очекува Босна, Црна Гора и Косово да се приклучат не знае зошто не се приклучиле до сега.

Вучиќ уште на Брдо-бриони го повикал Косово да се приклучи. Џукановиќ нема против, ама Црногроската влада треба да одлучи.

Не е добро само ако мал Шенген се смета како алтернатива на ЕУ. Има такви примери како Балтички совет, Вишеградска група, Скандинавија. Шенген е одлична подготовка на ЕУ истакна Пендаровски.

Latest News

(Фото) Несекојдневна ситуација: Автомобил падна во езерце во Градски парк

Автомобил „Пежо 206“ паднал во езерце во Градскиот парк во Скопје. Засега не се познати причините за оваа незгода. Фотографиите се...

More Articles Like This