ЌЕ СЕ МЕНУВА ИМЕТО НА РЕПУБЛИКА СРПСКА: Името не било уставно!

Поврзано

Борисов ги излaжa демонcтpaнтите: Владата останува до крајот на мандатот, полициjaта им ги cpyши камповите

Синоќа, во раните ноќни часови, бугарската полиција и жандармерија ги сруши и отстрани камповите на демонстрантите во Софија и...

Oбјава на гpk на Фejcбук ги paзбecнa србите: Оваа година ги нема Србите и се е чисто, нема ѓубpе и cpa*е

Објавата на Гркот Никос Карамверис, на една од најпопуларните Фејсбук групи наменета за србите кои летуваат во Грција ги...

Капацитетите пpeоптеретени, во Србија и ветеринарните институти ќе тестираат за квид-19

Српската Влада на денешната седница донесе одлука да ги утврди сите лаборатории кои се квалификувани за спроведување на тестови...
- Advertisement -

СДА објави дека ќе поведе судска постапка пред Уставниот суд на БиХ преку своите претставници во институциите на БиХ, со цел да се преиспита името Република Српска.

 

„Досегашната пракса покажува дека моменталното име на Република Српска опширно и ефективно да се користи за дискриминација и исклучување на другите два конститутивни народи – Бошњаците и Хрватите”, се вели во соопштението.

Во партијата сметаат дека “поврзувањето на името со само еден народ во една мултиетничка држава, каква што е БиХ, е спротивно на Уставот и на Европската конвенција за човекови права, која има примат над Уставот на БиХ, пренесува Срна.

Latest News

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат...

Тетовчани, Гостиварчани и Чаирчани се бopaт за 2 милиони народ

Големо „НЕ“ за поскапување на струјата и самораспуштање на Регулаторна велат жителите на Тетово кои се силно револтирани поради одлуката на Регулаторната комисија за...

Европа се подготвува за пeкoлeн викенд – Тeмпeрaтуpитe повторно ќе сoбoрувaaт рекорди, еве што не очекува во Македонија

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија...

Заев нема мнозинство, бара да се формира независна пратеничка група на ДУИ

Откако во текот на вчерашниот ден, СДСМ преку соопштение ја извести јавноста дека го има потребното мнозинство за Влада денес сосема се менува наративот...

(Видео) Со висока резулација, „нajлyдата“ снимка од eкcплозиjaта во Бејрут

Либанските спасувачки екипи продолжуваат со потрагата по повеќе од 100 лица кои се водат како исчезнати, денoви по големата експлозија во Бејрут, која целосно...

More Articles Like This