ЌЕ СЕ НОСАТ СО АВИОНИ И АВТОБУСИ: Ахмети ќе ја организирал дијаспората со автобуси и авиони од цела Европа да гласаат за промена на името!

Поврзано

(Видео) Општина Бутел ќе биде на посебен пиедестал во Владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вчерашниот голем собир на граѓани во Бутел истакна дека Општина Бутел и нејзините...

Трипуновски до директорот на АХВ – Дали штитиш нечии бизнис и пријателски интереси на cмeткa на здравјeтo на граѓаните?

Зоране, очигледно тебе ти дошол редот да глумиш дворски шут на Заеви и Филипче, па те терале да пишуваш...

(ФОТО) Филипче му измери температура на Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче денеска беа во посета на градската болница во...

Различни здруженија од земјите од Европа и Америка доброволно се пријавија за да ја организираме албанската дијаспора за референдумот, како што ги организиравме за изборите кога имаше потреба, на пример како за Кичево, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во неговото синоќешно интервју во емисијата „Клик плус“ на Тв21.

-Контактираме со различни здруженија од земјите од Европа и Америка, како што ги организиравме за изборите кога имаше потреба, на пример за Кичево организиравме, истите пракси ќе се користат и за референдумот. Има заинтересирани здруженија, своеволно се пријавија за да помагаат во овој процес и сакаат да бидат дел од него, изјави Али Ахмети.

Тој, исто така кажа дека над 90% од Албанците не само што активно ќе учествуваат на референдумот, туку ќе бидат дел од пропаганда.

-Јас мислам дека поголемиот дел од Албанците, да не кажам 100%, но над 90% од Албанците активно ќе учествуваат на референдумот. Не само што ќе учествуваат туку ќе бидат и пропагандори за излегување на референдумот, истакна Ахмети.

Ахмети рече дека за референдумот да биде валиден, од гласачкото тело кое во Македонија е 1.8 милиони гласачи, на гласање треба да излезат 900 илјади и еден гласач.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести