ЌЕ СЕ ФОРМИРА „АРАПСКО НАТО“: Американскиот весник „Волстрит Џурнал“ објави дека се разгледува идеја за пандан на НАТО во арапските земји

  • April 17, 2018
  • Коментари

Белата куќа планира војската на арапските држави да ги замени Американските војници во Сирија за да се стабилизира ситуацијата во североисточниот дел на земјата, пишува “Волстрит Џурнал”, повикувајќи се на извори од американски официјални лица.

Додека западните експерти сметаат дека ова е тешко остварлива идеја, Руските експерти пак сметаат дека создавањето на “Арапско НАТО е можно, но тоа ќе биде составен од помал контингент со единици за специјални намени’’.

Според изворот на американскиот весник, советникот за национална безбедност, Џон Болтон, САД неодамна го поканиле шефот на разузнавачките служби во Египет, генерал Камел Абас, за да добијат информација дали Египет сака да помогне во спроведувањето на планот. Весникот вели дека американската администрација претходно се обратила и до Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати, со барање за помош од милијарди долари за реконструкција на северниот дел на Сирија. Според официјалните извори, САД, исто така, сака арапските земји да испратат војници во регионот.

Еден извор, исто така, вели дека Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати воспоставиле контакт со САД за финансиска поддршка и пошироко учество во конфликтот.

Новата иницијатива на САД администрација се фокусира на фактот да се избегне “вакуум во областа на безбедноста” во Сирија, кој милитантите на ДАЕШ и терористички организации можат да го искористат за да се вратат во регионот.

Руски аналитичари потсетуваат дека Вашингтон претходно се обидел да регрутира арапските војници, чија задача ќе биде постигнување на целите на САД во Сирија и во регионот.

“САД ја претходно се обиде да се создаде во регионот про-американска Арапска коалиција, која медиумите ја нарекоа” Арапско НАТО, но досега тоа не успеа. Сега гледаме дека тие се обидуваат повторно да организираат нешто слично. Целта е да се реализираат целите што САД ги поставуваат во Сирија. Особено, ова се однесува на промена на режимот и можна поделба на Сирија. Американците се обидуваат да ги придобијат земјите, како Саудиска Арабија, Јордан, Катар, а веројатно и други арапски земји од Персискиот Залив. Тие се обидуваат да го регрутираат за такви цели и Египет, но тоа нема да успее “, вели аналитичарот Борис Долгов за Спутник.

Според него, Вашингтон, во секој случај, нема да ги убеди арапските земји да испратат значајни воени контингенти во Сирија.

Претходно «
Следно »