December 4, 2020, 5:28 am

ЌЕ СЕ OДЛOЖAT ЛИ ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ: Шпанија нeмa да го ратификува договорот за членство во НАТО до Нова Година, ќе се oдлoжyвaaт ли изборите?

Поврзано

Николоски: Членството во ЕУ нема поента доколку се гази македонското национално достоинство

Во своето гостување во емисијата „Прашањето ми е следно“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски истакна дека членството во ЕУ...

Еве кои компании им ги ветил Заев на Бугарите

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето во емисијата „Прашањето ми е следно“ ексклузивно со публиката на Инфомакс откри...

(Видео) EKCKЛУЗИВНО – Политичката кариера на Заев завршува во наредните денови: Има коалициони партнери на Заев кој ќе поддржат гласање недовеpба на Владата

Eксклузивно за Инфомакс, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски открива дека во наредните денови ќе се гласа недоверба на Владата...
- Advertisement -

Екс-министерот за надворешни работи и актуелен пратеник во Собранието на Р.Македонија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, анализира дека ќе биде тешко, речиси невозможно Шпанија да го ратификува пристапниот договор за членство на земјава во НАТО пред Нова Година

Шпанскиот премиер Санчез и мандатар за состав на новата влада оствари средба со лидерот на опозицијата Пабло Каскадо (Конзервативци), со барање пратениците на оваа опозициска партија да апстинираат од Конгресот на денот кога ќе се гласа за составот на новата влада. Апстинирањето го намалува бројот на присутни пратеници и со тоа го намалува и бројот на апсолутното мнозинство кое партијата на Социјалистите на Санчез го нема обезбедено.

Според шпанските медиуми реакцијата на конзервативецот Каскадо не е охрабрувачка за Санчез, бидејќи ставот на опозицијата е дека не сака да влече потези кои ќе бидат алиби за инсталирање на крајната левица ПОДЕМОС на Паблос Иглесиас на вицепремиерскиот трон во владата.

Затоа, тешко е да се замисли формирање на стабилна влада во Мадрид пред Нова Година. Самото одолговлекување на овој процес ќе влијае и на одлагањето на ратификацијата на Протоколот за членството на Македонија во НАТО од страна на Шпанија. Следствено, препорачливо е Собранието на Македонија да си го заврши својот дел во ратификацијата пред да се самораспушти на 11ти февруари 2020 година. – анализира Милошоски.

Според коментарите на претставниците на Владата на Р.Македонија, Радмила Шекеринска и Зоран Заев, ова би можело да значи и одложување на закажаните предвремени парламентарни избори на 12.април идната година. Ова би следувало доколку Шпанија не успее да го ратификува пристапниот договор за членство на Македонија во НАТО, бидејќи би се одложила и ратификацијата на договорот и во македонското Собрание, кое би требало да се распушти пред парламентарните избори.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This