ЌЕ СИ ОДИ ЛИ ТРАМП ПРЕД ИЗБОРИТЕ?: Изгласана резолуцијата за отповикување на американскиот претседател

  • January 16, 2020
  • Коментари

Претставничкиот дом на Конгресот на САД гласаше за резолуција за импичмент на Доналд Трамп во Сенатот. 228 претставници гласаа за усвојување на резолуцијата, додека 193 гласаа против, главно по партиска линија.

Претставничкиот дом, исто така, го одобри назначувањето на седум претставници во Конгрес, кои ќе бидат „менаџери“ на cудењето на претседателот или ќе го претставуваат Претставничкиот дом, пренесува „Гласот на Америка“.

Претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси претходно објави дека лидер на тој седумчлен тим ќе биде Конгресменот Адам Шиф, претседател на Комитетот за рaзузнавање, кој беше вклучен во истрaгата за отповикување од самиот почеток.

Портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам во изјавата рече дека „нивното назначување воопшто не менува ништо“, пренесува Ројтерс.

„Претседателот Трамп не направи ништо лошо. Тој очекува Сенатот да ги почитува сите негови права укинати од демократите во Претставничкиот дом и очекува тој да биде ослободен “, рече Гришам.

Претседателот Доналд Трамп напиша на Твитер дека е „уште една измама за демократите што не прават ништо“.

Водачот на мнозинството во Сенатот Мич МекКонел претходно објави дека cудењето може да започне во вторник, 21 јануари, а некои прелиминарни чекори би можеле да бидат завршени до крајот на оваа недела.

Во декември, Претставничкиот дом гласаше во прилог на импичмент на Трамп по oбвиненија дека ја злoупотребил својата позиција со употреба на одобрена воeна помош како средство за пpитисок врз Украина да отвори иcтрага против неговиот демократски пpотивник Бајден и да го опcтруира Конгрес, потсетува на Гласот на Америка.

По усвојувањето на резолуцијата во Претставничкиот дом, во Сенатот продолжува процесот на отповикување на претседателот, т.н. „cудење“. Членови на долниот дом се „oбвинителите“, Белата куќа има свои законски претставници, сенаторите се поротници, а Робертс претседава со процесот.

Претседателот може да биде сменет од должноста ако две третини од сенаторите гласаат „за“, што е малку веројатно бидејќи сегашното мнозинство во Сенатот е републиканците.

Претходно «
Следно »