ЌЕ СТАНЕТЕ РОДИТЕЛИ НА ПРОЛЕТ? Одберете од 30-те најубави пролетни имиња

Поврзано

Бројот 14, ангелски број

Бројот 14 е мешавина на енергии од бројот 1 и бројот 4. Број 1 означува иницијатива, нови проекти, достигнување,...

Внимавајте, и очилата за сонце имаат рок на траење

Научниците од бразилскиот факултет во Сао Паоло, открија дека очилата за сонце имаат свој “рок на траење“. Во истражувањето на...

Што ќе ви се случи доколку еден месец не пиете кафе?

Лео Бабаута е момче кое одлучило да направи експеримент со цел да си го подобри здравјето. За почеток, цел...
- Advertisement -

Пролетта е симбол на нов живот, сила, енергија и позитивност, па воопшто не изненадува дека многу имиња асоцираат токму на ова годишно време. Доколку очекувате бебе во текот на пролетта, погледнете ги следниве 15 женски и 15 машки имиња кои во себе ја носат живоста на самата пролет.

 

 

 

 

Имиња за девојчиња:

1. Весна е старословенска божица на младоста и пролетта, која имала власт над сончевата топлина, а со тоа и над обновувањето на природата.

2. Лада, ќерката на Весна, е божица на летото, љубовта и убавината. Таа се буди во пролетта и нејзиното владеење се зајакнува со зголемувањето на сончевата енергија.

3. Зора е старословенска божица на утрата, која му дава сила на сонцето.

4. Жива, според словенската митологија, е божица на животот.

5. Флора е божица на пролетта и цвеќињата според римската митологија.

6. Маја е римската божица на полињата и плодовите која се поврзува со пролетта, а по неа и е познат месецот мај.

7. Аурора е римска божица на изгрејсонцето.

8. Ирис, според грчката митологија, е божицата на виножитото.

9. Талата (Тало) е уште една божица на пролетта, заштиничка на младоста, според грчката митологија.

10. Анастасија потекнува од грчкиот збор анастасиас, што значи повторно раѓање, воскреснување и преродување.

Останатите женски имиња кои се поврзуваат со пролетта и новиот почеток се ЦветаНевенаЈасминаЛилјана и Виолета.

Имиња за момчиња:

1. Вито потекнува од латинскиот збор вита, што означува жив, полн со живот.

2. Лука има корени од латинскиот збор лукус, што меѓу другото значи и шума.

3. Младен, што очигледно означува млад.

4. Јарило е бог на пролетната вегетација и плодноста, како и сопатник на божицата Весна во старословенската митологија.

5. Стрибор е уште едно име во старословенската митологија, односно богот на ветрот и шумите.

Останатите машки имиња што асоцираат на пролетта и новите почетоци се ГоранВедранЗоранДубравкоЦветанФлоријанЈасминНевенJaцен и Јавор.

Latest News

Инцидeнт во Тетово, внатрешната контрола во МВР работи на расчистување

Во Министерството за внатрешни работи е пријавен инцидент што се случил попладнето во Тетово и по него постапува внатрешната...

Во Гевгелија излезноста 52,35 отсто, во Валандово и Дојран околу 46 отсто

Во Гевгелија излезноста до 17 часот е 52,35 отсто. Вкупно 10.008 гевгеличани излегле на гласачките места и во фер, демократска и мирна атмосфера...

Излезност по општини во скопскиот регион

Државната изборна комисија ги објави резултатите од излезноста на избирачките места до 17 часот. Истата изнесува 38.78 проценти, досега правото на влас го оствариле 703,522...

На скопјанец му стигнала порака од непознато лицe – „Еве за кого треба да гласаш“

На 14.07.2020 во 09:20 часот во Полициската станица Карпош, Ј.У.(75) од Скопје пријавил дека добил смс порака од непознато лице, кое според содржината го...

Прилепчанец фатен со пиштoл во близина на гласачко место

Во 10:45 часот, М.И. пријавил нaрушување најавен ред и мир во Прилеп во дворот на ОУ „Кире Гаврилоски“, каде Џ. П. од Прилеп физички...

More Articles Like This