ЌЕ ЈА НАПРАВАТ ГОЛЕМАТА: САД уби 100 сириски војници помагајќи им на ИСИС, Русија гневна повикува итна седница на Советот за Безбедност!

Поврзано

СЕ ОЛАБАВУВААТ МЕРКИТЕ: Парковите во Париз отворени после два месеци

Парковите и градините во Париз повторно се отворени по паузата подолга од два месеци со цел сузбивање на корона...

ИСПИШАНА ИСТОРИЈА: НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова...

МУ УДРИ КОРПА: Меркел го отфрли повикот на Трамп за самитoт на Г7

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја одби поканата од американскиот претседател, Доналд Трамп, за учевство на предвидениот самит на Г7...

Руија ќе повика на итно заседание на Советот за Безбедност на Обединетите нации по повод нападот на сириската армија кај Деир ез-Зор, соопшти претставничката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова

rusija_nato_GS„Постоајниот претставник на Русија во ОН има налог под итно да го состане Советот за безбедност во врска со ова прашање“, рекла Захарова за телевизискиот канал „Русија 24“.

„Воздушните напади на американската коалиција врз Сириската војска наведува на размислувањето за тоа дека Белата Куќа ги штити борците на ИСИС“, оценува Захарова. Според нејзините зборови, нападите кај Дејр ез Зор доведуваат до опасност се што е направено досека во рамки на Меѓународната група за поддршка на Сирија, Советот за безбедност на ОН и на билатерална основа за слободатаво Сирија. Захарова додава дека Русија бара од Вашингтон потполно и детално соопштение за нападот на Деир ез Зор пред Советот за безбедност на ОН. Таа оценува дека Вашингтон ги избегнува обврските преземени, а во смисла на разграничување на терористите и опозицијата во Сирија, или не е во способност да ги исполни.

Руското министерство нагласува дека САД досега не ги објавувале своите планови за спроведувањето на операцијата во Деир ез Зор, однсно дка Русија е длабоко загрижена дека поради тоа што е нападната сириската војска која се бори против ИСИС.

Дамакс го повика генералниот секретар и Советот за безбедност на Обединетите нации да ги осудат воздушните напади на меѓународната колаиција на чело со САД врз позициите на сириската војска.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести