ЌЕ ЈА НАПРАВАТ ГОЛЕМАТА: САД уби 100 сириски војници помагајќи им на ИСИС, Русија гневна повикува итна седница на Советот за Безбедност!

  • September 17, 2016

Руија ќе повика на итно заседание на Советот за Безбедност на Обединетите нации по повод нападот на сириската армија кај Деир ез-Зор, соопшти претставничката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова

rusija_nato_GS„Постоајниот претставник на Русија во ОН има налог под итно да го состане Советот за безбедност во врска со ова прашање“, рекла Захарова за телевизискиот канал „Русија 24“.

„Воздушните напади на американската коалиција врз Сириската војска наведува на размислувањето за тоа дека Белата Куќа ги штити борците на ИСИС“, оценува Захарова. Според нејзините зборови, нападите кај Дејр ез Зор доведуваат до опасност се што е направено досека во рамки на Меѓународната група за поддршка на Сирија, Советот за безбедност на ОН и на билатерална основа за слободатаво Сирија. Захарова додава дека Русија бара од Вашингтон потполно и детално соопштение за нападот на Деир ез Зор пред Советот за безбедност на ОН. Таа оценува дека Вашингтон ги избегнува обврските преземени, а во смисла на разграничување на терористите и опозицијата во Сирија, или не е во способност да ги исполни.

Руското министерство нагласува дека САД досега не ги објавувале своите планови за спроведувањето на операцијата во Деир ез Зор, однсно дка Русија е длабоко загрижена дека поради тоа што е нападната сириската војска која се бори против ИСИС.

Дамакс го повика генералниот секретар и Советот за безбедност на Обединетите нации да ги осудат воздушните напади на меѓународната колаиција на чело со САД врз позициите на сириската војска.

Претходно «
Следно »