Ќе ја pacипат kaлимерата со СДСМ: Ахмети чека да ја види проценката на Венецијанската комисија за двојазичноста

Поврзано

Дескоска: Собранието е веќе конституиpaно, тече рокот за доделување на мандатот

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели...

Пановски: Пaциeнтите што по вторпат имаат Koвид 19, најверојатно првиот пат не биле бoлни туку само нocители

Тоа што во земјава се појави и третиот пациент што е заразен со коронавирусот по вторпат, откако еднаш се...

Грците не ни размислуваат да ја отворат границата со Македонија

Во овој момент не постојат препораки за отворање и за дополнителни земји, ако произлезе такво нешто одново ќе го...
- Advertisement -

И Али Ахмети ќе почекал да ја види официјалната проценка на Венецијанската комисија за Законот за јазици. Но, реториката на лидерот на ДУИ, не дава оптимизам дека би ги прифатил препораките, вели- враќањето назад не и служи на земјата.

-Се уште немаме информација и сметам дека Венецијанската комисија е авторитетна комисија и треба да има предвид дека законот за употреба на јазиците помина во највисоката институција во Република С Македонија. Ќе почекаме да ја видиме нивната конечна проценка, но сепак секое враќање назад не и служи на земјата и не служи на односите меѓу заедниците, изјави Ахмети.

Ставот на ДУИ веќе подолго време е дека нема да се чепка Законот за јазици. Од тука се поставува прашањето- дали Венецијанска ќе ја „уништи“ љубовта меѓу владините коалициони партнери. Премиерот Заев иако првично ветуваше дека нема да има двојазичност на цела територија на Македонија, потоа го протна Законот со европско знаменце, за на крај да изрази подготвеност да го промени.

-Мерењето на добивањето на правда наспроти правото на употреба на јазикот, ако го загрози она првото тогаш прашање е дали им треба на граѓаните, изјави Заев на 9-ти октомври годинава.

Артан Груби пред нешто повеќе од еден месец порача дека цената на мирот е многу поголема од цената на овој закон.

-Јас сметам дека цената на мирот, цената на еднаквоста, цената на меѓуетничките односи е неспоредлива со цената на имплементација, симболичната цена на имплементација на еден закон, изјави Груби на 7 октомври.

Во драфт верзијата, Венецијанска порача дека Законот за јазици е противуставен. Заев пак, предизборно како да омекнува. Се поставува прашањето дали ваквата ситуација владејачката СДСМ можеби ќе ја искористи во кампањата, каде повикувајќи се на Венецијанската комисија, ќе ветува можна промена на законот, како би се додвориле до гласачите.

Latest News

Дескоска: Собранието е веќе конституиpaно, тече рокот за доделување на мандатот

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели...

Пронајдени 17 мигpaнти во близина на бензинска пумпа во Радовиш

На 06.08.2020 во 01.50 часот на бул.„Александар Македонски“, во близина на бензинска пумпа во Радовиш, полициски службеници од Полициска станица Радовиш пронашле 17 мигранти,...

Пановски: Пaциeнтите што по вторпат имаат Koвид 19, најверојатно првиот пат не биле бoлни туку само нocители

Тоа што во земјава се појави и третиот пациент што е заразен со коронавирусот по вторпат, откако еднаш се негативизирал, ја наметнува дилемата дали...

(Фото) Никој од нејзините фанови не остана paмнoдyшeн – Гавазова позиpa во Охрид

Таа е мајка на две деца и една од најзгодните фолкерки на македонската сцена. Сузана Гавазова и за време на карантинот не се откажа од...

Како во времето на цpната чyмa се ypивaaт кoнтаминиpaните згради во Британија

Во стаписувачко преземање на власта од страна на британската влада, локалните совети се подготвени да добијат овластување за уривање згради за кои се смета...

More Articles Like This