ЏАБЕ „ПАЛAMУДEA“: Од „Мој ДДВ“ кај граѓаните ќе завршат едвај четвртина од проектираните 50 милиони евра

Поврзано

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Делови од Карпош и Гази Баба утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 06.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

360 Степени“ ги провери ефектите од владината мерка „Мој ДДВ“ со која 15 отсто од данокот на скенираните фискални сметки треба да им се врати на граѓаните. Емисијата истражуваше на терен, а ги анализираше и бројките од првите два месеци од стартот на мерката – јули и август.

Иако е собран најмногу ДДВ споредено со истиот период во 2018 и 2017, досегашното темпо на скенирање сметки не ветува ни доближување, а не пак остварување на првичните проекции дека назад кај граѓаните би завршиле 50 милиони евра на годишно ниво. Сумата за враќање од првите 2 месеца е само 2 милиони евра.

Исто така, иако бројот на пријави од граѓаните за неиздавање фискални драстично се зголемил, што се најавуваше како еден од ефектите од мерката, бројот на контроли од УЈП се намалил.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести