November 30, 2021, 9:54 pm

Џамбаски за предлогот: Ова е апсурд, Бугарија мора да се спротивстави на ова лyдило кое ја нapyшува секоја здрава логикa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски реагираше на предлогот на португалското претседателство за преговорите за членство на Република Македонија, нарекувајќи го апсурд што Бугарија не смее да го дозволи. То потсети на Договорот за добрососедство помеѓу двете земји и посочи дека Македонија сѐ уште не го споровела до крај.

„Со еден предлог во моментот, португалското претседателство со ЕУ се обидува да го врати разговорот за членството во ЕУ на Република Македонија пред скоро една година и на скоро почетната позиција. Ова е во спротивност со основата на бугарската позиција, рефлектирана во одлуките на сите бугарски институции и едногласно поддржана од сите бугарски политички партии. Предлогот на португалското претседателство со Советот предвидува паралелни еднострани декларации на Бугарија и Македонија. Ова е апсурд што не смее да се дозволи“

„Бугарија и ПЦМ имаат билатерален ратификуван Договор за соседство, кој беше потпишан на 2 август 2017 година. Откако бевме сведоци како властите во Скопје цели и доследно не го спроведоа овој заеднички договор веќе три години, дали некој службеник на ЕУ воопшто верува дека законски необврзувачки документ ќе доведе до негова имплементација од страна на Скопје?“, вели Џамбаски.

Европратеникот обвини дека Европската унија се обидува ги стави на исто рамниште Бугарија и Македонија, и покрај тоа што едната е со статус на полноправна членка а другата земја кандидат. Тој апелираше дека бугарија мора да се спротивстави на предлогот кој, според него е лудило кое ја нарушува секоја здрава логика.

„Советот се обидува да ја постави Бугарија на исто ниво како полноправна членка на ЕУ и земја-кандидат PCM. Ова е невиден и неприфатлив преседан! Во истиот предлог се споменуваат и „црвените линии на ПЦМ“. Никогаш порано во преговорите за членство земјите кандидати немале и не можат да имаат право на вето на рамката за преговори. Постои и предлог за вклучување на странски експерти во заедничката историска комисија, што е исто така необјасниво откако беше јавно одбиено од нашите претставници пред две години! Ho кому му треба овој обид да се врати на почетната позиција, откако Скопје секој ден докажува дека правилата и договорите не важат за нив? Категорично изјавувам дека бугарските власти мораат да имаат многу резерви во однос на предлозите на португалското претседателство. И да се спротивстави на ова лудило, кое ја нарушува секоја здрава логика“, вели Џамбаски

Latest News

(Видео) Нов гаф на Бајден, никако да го погоди името на новиот сој на коронавирусот

Американскиот претседател Џо Бајден на заедничката прес-конференција со советникот за здравство во Белата куќа, Др. Ентони Фаучи, повторно изненади,...

More Articles Like This