ЏАФЕРИ: Досега не е стигнат предлог за автентично толкување на Законот за СЈО

Поврзано

ДОБРИ ВЕСТИ: Ниту еден зaрaзeн од кoрoнaвиpyc меѓу вработените во градинките од овие четири општини

Нема ниту еден позитивен на коронавирусот од вработените во детските градинки во Прилеп, Кривогаштани, Крушево и во Македонски Брод,...

ДЕНЕШНАТА СОСТОЈБА НА KOВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА: Над 60 нови случаи со кoрoнaвиpyc, еден пoчинaт

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е...

ВЛАДАТА ЗАКАЖА СЕДНИЦА: Ќе се усвојуваат мepкитe од состанокот на Главниот кpизeн штaб

Владата денеска со почеток во 14:00 часот, ќе ја одржи 60-тата седница преку видео-конференциска врска со повеќе точки на...

До Собранието на Република Македонија досега не е стигнат предлог за автентично толкување на член 22 од Законот за Специјалното јавно обвинителство, изјави вечерва претседателот Талат Џафери, откако вчера обинителот Љубомир Јовески најави дека Јавното обвинителство на РМ ќе го поднесе.

До овој момент, до Собранието, односно до мене, не е доставен предлог за автентично толкување на овој закон. Државниот јавен обвинител е еден од надлежните органи или институции кој може да покрене постапка и процедура за автентично толкување на закон, во случајов Законот за Специјалното јавно обвинителство, рече Џафери вечерва во изјава за медиумите по потпишувањето на решението за претседателските избори.

Сè друго е во рамки, како што рече, на медиумското препукување на институциите, односно на судската власт меѓу себе, нагласувајќи дека според Деловникот тој, кога ќе го добие барањето за автентично толкување, ќе го процесуира во собраниска процедура.

Тој појасни дека сите предлози и барања што доаѓаат до Собранието, а се однесуваат на процедурата на законодавтството, истовремено се објавуваат и на веб-страницата на Собранието и тој материјал се доделува и до пратениците.

Во тој контекст нема ништо што може да биде затскриено по однос на потребата и обврските кои ги имаме сите ние, рече Џафери. Од новинарите беше прашан и за изборот на неговиот баџанак Нури Бајрами за член во Антикорупциската комисија, на што тој одговори дека во изборот биле вклучени пратеници, претставници на невладин сектор, медиуми и институции.

Актуелно

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

Повеќе вести