January 19, 2021, 9:42 am

ЏАФЕРИ: До декември Македонија и официјално ќе биде членка на НАТО

Поврзано

Cocтојбатa нa Koвид-19 во Македонија: Peчиcи 90.000 зapaзeни oд пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa – ова се деталите

Македонија има речиси 90.000 заразени лица од почетокот на епидемијаПериодов намален е притисокот врз болницитеОсум илјади „Фајзер“ вакцини ќе...

Чива е реформата на образованието? Царовска пресреќна дека концепцијата ја пишувале странци а не таа

Министерката за образование и наука Мила Царовска во синоќешната дебатата на ТВ Клан рече дека за реформите во образованието...

Пpвитe вakцини кoи ќe пpиcтигнaт од Србија, ќе бидат за мeдицинcки пepcoнaл и хpoничнo 6oлнитe

Министерот за здравство Венко Филипче заедни со неговиот српски колега Златибор Лончар ги договараат техничките детали и точното време...
- Advertisement -

На декемврискиот самит на НАТО во Лондон очекувам Македонија да стане полноправна членка на Алијасата, и со тоа ќе оствари една од двете стратешки определби истакна претседателот на Собранието Џафери. Се надева дека реформите ќе резултираат и со почеток на преговорите за интеграција во ЕУ.

13 од 29те земји членки веќе направија ратификација на Протоколот за членство на нашата земја во НАТО, а ваквата процедура е во тек и во Сенатот на САД и Францускиот парламент.

Состаноците посветени на следните чекори на Македонија кон НАТО, се одржуваат во пресрет на посетата на Генералниот секретар Јенс Столтенберг и членовите на Северноатланскиот совет, најавена за идниот месец.

Latest News

Cocтојбатa нa Koвид-19 во Македонија: Peчиcи 90.000 зapaзeни oд пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa – ова се деталите

Македонија има речиси 90.000 заразени лица од почетокот на епидемијаПериодов намален е притисокот врз болницитеОсум илјади „Фајзер“ вакцини ќе...

More Articles Like This