Џафери: Караџовски потпишa рeшение за зapaзените пратеници да дојдат во собранието

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Пpoтест на Синдикат на полиција

Синдикатот на полицијата во Македонија, грански синдикат при КСС излезе на протест за подобри услови за работа враќање на...

Драги Рашковски ќе го „јаде“ и за уште едно дело – Русковска најави нова истрага за уште еден софтвер

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара продолжување на притворот на Драги Рашковски, а можно е...

Вучиќ си „гaзи“ на сите избори во Србија со проектите на Никола Груевски

По пример на Македонија, Србија го започнува проектот „Засади Дрво“ со кој српската држава неколку пати во годината ќе...
- Advertisement -

На 18 добив решение на моето барање дека може и позитивни пратеници да дојдат на работа. Решението е потпишано од Комисија за заразни болести односно Д-р. Жарко Караџовски. Останувам на тоа дека не е направен никаков прекршок со доаѓањето на двајцата пратеници во скафандер во Собранието. Пратеникот не одговара кривично за зборување во Собранието и за учество во Собранието, тоа е Уставна категорија. Од таму пратеникот не може да биде попречен во работењето, па дури и да е прогласена воена состојба, изјави претседателот на Собранието Талат Џафери во емисијата „Само интервју“ на Канал 5.

-Добив акт за процедурата во посебни простории. Суспекните лица односно пратеници доколку чувствуваат дека се во можност да дојдат Собранието, можат да го направат тоа доколку им обезбедат услови. Тое значи да дојдат со свое возило илу службено возачот да биде целосно заштите, потоа пратеникот се доведува во Собранието, од таму по посебна патека без контакт со никого доаѓа во посебна просторија која потоа ќе се дезинфицира. Опозицијата тогаш не одеше на комисии и не знаеа дека има дополнување на протоколот, рече Џафери.

Претседателот на Собранието рече дека поднел и барање да се изгласа алтернативно работење на заболените пратеници од дома односно онлајн, но опозицијата го отфрлила ова барање.

Latest News

Додека граѓаните молат за вакцини Заев и Филипче беа фатени со рацете во медот, Клинички ќе се изгради но само со претходно предложен реален...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес ги посети жителите на градот Делчево. При посетата беше дадена и изјава во...

More Articles Like This