September 27, 2020, 11:52 am

ЏАФЕРИ СИ ТЕРА ИНАЕТ: Откако законот ќе биде објавен во службен весник, седниците ќе ги водам на албански јазик!

Поврзано

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

Најнова информација: Прес конференцијата е поместена за 13.15 часот Следете ја во живо прес конференцијата на која ќе бидат објавени...

Заев се откажа од Гоце: Можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото, Гоце Делчев не може да не двои

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се...

Тим билдинзите од 1 јануари ќе бидат даночно признаен расход

Во четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата кој Владата треба да го објави денес напладне дел од мерките...
- Advertisement -

Откако законот ќе биде објавен во службен весник, седниците ќе ги водам на албански јазик


Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на гостување во емисијата Клик Плус на TВ21, изјави дека откако Законот за употреба на јазиците ќе стапи на сила, парламентарните седници ќе ги води на албански јазик, известува Журнал.

“Станува збор прашање кое е донесено со законот за употреба на јазиците, чекаме законот да биде објавувен во” Службен Весник ” и да стапи во сила за да може да се користат сите форми на употреба, како што се вели во законот “, изјави претседателот на собранието Талат Џафери, пренесува Журнал.

Тој вели дека ова не е прашање на инает, за тоа дали Талат Џафери ќе го покаже својот инает да покаже дека може или не може да зборува на албански јазик и да ја води седницата на албански, туку е тоа дека тој закон што го донесовме со потребното мнозинство да се стави во функција во форма како што е предвидена со закон.

“Во моментов, деловникот на Собранието е според законот, и деловникот стапува во сила во делот на одобрувањето на законот поради фактот дека, со ставање во фнкција законот, се применува законот а не деловникот, ако се обратиме на деловникот денес тој го забранува тоа, но ако законот стапи во сила тогаш јас ќе постапувам според законот а не според деловникот”, истакна претседателот на Собранието Џафери.

1 коментар

Latest News

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

Најнова информација: Прес конференцијата е поместена за 13.15 часот Следете ја во живо прес конференцијата на која ќе бидат објавени...

Заев се откажа од Гоце: Можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото, Гоце Делчев не може да не двои

Низ отворен процес на соработка покажавме дека можеме да ги надминеме спорните прашања од минатото и да се сплотиме околу она што е...

Трамп сподели детали за средбата помеѓу Вучиќ и Хоти – многу се гушкале кога потпишале

Американскиот претседател Доналд Трамп на предизборниот собир во Мидлтаун во Пенсилванија повторно се осврна на договорот помеѓу Белград и Приштина и го оцени како...

Мицкоски закажа прес-конференција во 14 часот во партиското седиште

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 14 часот ќе се обрати на прес-конференција во партиското седиште.

Автомобил излета кај Врбјани

Синоќа во 22.35 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид, кај с. Врбјани, 52-годишно лице од с.Грешница, управувајќи патничко возило „Цитроен Пикасо“, со скопски регистарски ознаки,...

More Articles Like This