ЏЕВАТ АДЕМИ:Законот за јазиците е еден од столбовите на политичката коалиција

Поврзано

- Advertisement -

Зборувајќи за усвојување на законот за јазиците, пратеникот на ДУИ, Џеват Адеми во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија рече дека меѓу двата субјекти од владејачката коалиција СДСМ и ДУИ нема дилема околу донесувањето на Законот за службена употреба на албанскиот јазик .

 

-Нема простор да има било какви промени макар биле тие и козметички. Парламентарното мнозинство ќе го изгласа во третото читање законот исто како што беше изгласано во првото и второто читање. Овој закон е еден од столбовите на оваа политичка коалиција, рече Адеми.

4 КОМЕНТАРИ

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...

More Articles Like This