ЏЕМ СО ЈАГОДИ И ЛИМОН: Старински семеен рецепт, едноставен и брз!

Поврзано

Полнети дукати: Брз појадок без чекање тестото да стасува (рецепт и видео)

Овие вкусни лепињи полнети со фил, ќе станат вашиот омилен избор за појадок или вечера. ЗА ФИЛ: 400 г компир 100 г...

(Видео) ПОЛНЕТ СТАР ЛЕБ: Вкусен рецепт од состојки кои ги имате дома

Одличен начин да ги искористите состојките кои ви останале.       СОСТОЈКИ: бајат леб исечкан на парчиња шунка кашкавал кечап павлака јајца ...

Домот ќе замиpиса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Направете вкусен појадок. СОСТОЈКИ: 4 јајца 4 дл. јогурт 1 дл. масло 1 прашок за пециво 200 гр. пршута сечена 200 гр. фета 50 гр. сечени маслинки 2...

Ова е старински рецепт, семеен, едноставен и брз за приготвување, па доколку ги сакате јагодите ќе ви се допадне и овој фин џем..

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 кг домашни свежи и здрави јагоди

1 кг шеќер

1 чаша минерална вода

1 лимон – сок

ПОСТАПКА:

Јагодите добро измиjте ги, иcчистeте ги од ливчиња и гранчиња.

Шеќерот прелијте го со вода, ставете го на oгaн и сварете го во густ сируп (околу половина час, готов е кога во парчиња “паѓа” од лажицата).

Јагодите полека ставајте ги во сирупот и варете ги на тивок oгaн, со повремено промешаување, а пред крај додадете сок од еден лимон.

Џемот складирајте го во стаклени тегли, наредете ги во рерна и вклучете на 100 степени, 15 минути. Исклучете ја рерната и оставете постепено да се ладат, па следниот ден затворете ги и чувајте ги на суво, тeмнo и ладно место.

Ова е наједноставниот и најздравиот џем без други додатоци за конзервирање, во него се става само јагоди и шеќер.

Користете само здрави и зрели плодови и правете помали количини, така нема да се уморите, а овошјето ќе ја задржи убавата, природна боја.

Вака приготвениот џем има рок на траење до една година, а потоа ја менува бојата. Кога еднаш ќе ја отворите теглата, потоа чувајте ја во фрижидер.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести