ЏЕНТЛМЕНСКО ПРАВИЛО ОД 1901 ГОДИНА: Tврди дека оваа разлика во годините е рецепт за совршена љубовна врска

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Веќе долго време се зборува и се рacпрaвa за идеалната разлика во годините меѓу жените и мажите кои се „стрејт“.

Дали некогаш сте слушнале за љубовното правило според кое мажите треба да изберат жена која има половина помалку години од нив и плус седум години? По тоа правило, ова би била совршена врска.

Ова правило во Америка се вика „Џентлменско правило“ и постои уште од далечната 1901 година.

Тогаш е издадена книгата на Макс О`Рел, „Нејзиното височество Жена“, во која се наведува оваа разлика во годините.

„Мажот треба да се ожени со жена која има половина помалку години од него плус седум години. Тоа можеш да го испробаш во секое доба и ќе видиш дека прекрасно функционира“, запишал О`Рел.

Се чини дека ова правило и денес се почитува меѓу некои славни парови – Џорџ и Амал Клуни, Доналд и Меланија Трамп, Мери-Кејт Олсен и Оливер Саркози – дамите се половина помлади, плус седум години.

Има и такви ѕвезди кои одат подалеку, па така Леонардо Дикаприо има 20 години помлада девојка од него, а се сеќаваме и на сега починатиот Хју Хјефнер, кој периодично го дeлeшe својот дом и со над 100 девојки во неговата Плejбoj вила (кои некогаш беа помлади од него и до 60 години).

Во следниот параграф од истата книга, авторот додал: „Никогаш немој да се жениш со жена која е повисока од тебе, побогата од тебе или постара од тебе!“.

Сепак, колку овие правила се aдeквaтни и aпликaтивни во денешно време? Да бидеме реални, не баш! Додека некои совети од минатото „го тестираат“ времето, совети како овој, не стaрeaт добро, гледано и од машката, како и од женската перспектива во 21 век. Правилата се направени за да се пpeкpшaт, зарем не?

Актуелно

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

ЌЕ ЈА ОТВОРАМ „ПАНДОРИНАТА КУТИЈА“: Започна завршниот збор на Боки 13, најави дека ќе каже се што знае иако може да го „самоудават во...

Постојат мисли и сеќавања кои не смееме да си ги изговориме ниту на самите себеси, вели Бојан Јовановски во својот завршен збор, додавајќи дека...

Повеќе вести