January 28, 2021, 2:18 am

Џонсон: Ќe вakциниpaмe 24 чaca, 7 дeнa вo нeдeлaтa

Поврзано

Владата побара од Филипче да започна постапката за набавка на вакцини од Кина

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на...

Се огласи Филипче за здравствената состојба на Здравствените работници на Нeфрологија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија потенцираше дека сите здравствените работници кои се...

Филипче: Британскиот сој на вирусот побрзо се шири, да останеме прeтпазливи

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија, во врска со детектираниот британски сој на...
- Advertisement -

Британскиот премиер Борис Џонсон објави дека владата ќе почне програма за вакцинација што е можно поскоро, што ќе се одвива 24 часа на ден, седум дена во неделата.

Тој истакна дека постои и проблем со ограничени дози вакцини против коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

„Одиме на програмата 24/7 што е можно поскоро“, рече тој во парламентот.

Тој рече дека построгите рестриктивни мерки донесени минатата недела почнуваат да даваат резултати во некои делови на земјата, но додаде дека сè уште е рано да се процени.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This