Џорџија ја повлече изјавата дека Џо Бајден победил на изборите

Поврзано

Директорот на ФБИ на pacпит поради yпадот во Конгресот

Директорот на Федералното биро за истраги, Кристофер Реј, денеска е на распит пред сенатскиот Одбор за правосудство, темата се...

Ќе биде ли Македонија една од нив?: Ковакс-системот до крајот на мај ќе испорача околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до...

(Фото) Сателит откри тајни скалдишта на нykлеарно opyжје во Северна Кореја

Новата сателитска снимка објавена од американските медиуми наводно открива дека Северна Кореја презела мерки за да сокрие објект за...
- Advertisement -

Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер, утринава изјави дека изборните органи во оваа сојузна држава ја сертифицирале победата на Џо Бајден, а по неколку часови ја повлече изјавата и рече дека постапката со сертификацијата се уште не е завршена. 

Во Џорџија имаше рачно пребројување на гласовите, по барање на изборниот штаб на актуелниот претседател Доналд Трамп. 

Разликата меѓу Бајден и Трамп во оваа сојузна држава е релативно мала. Според досега објавените резултати, Бајден добил 49.5 отсто од гласовите на избирачите или 2.474.141 гласови, додека Трамп добил 49.3 отсто од гласовите или 2.462.857 избирачи гласале за него.  

Ако биде сертифицирана победата на Бајден, тој од Џорџија и официјално ќе добие 16 електорски гласа.  

Како новоизбран претседател на САД, тој денеска планира да се сретне со демократите во Конгресот, дел од неговото преземање на власта во Белата куќа, иако претседателот Трамп се уште врши напори за поништување на изборниот резултат. 

Претседателот во Белата куќа за денеска попладне има закажано средба со група републикански законодавци од Мичигин, кои наводно треба да покажат докази дека гласањето било со недоследности.

Latest News

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата денеска го усвои Протоколот за превентивни мерки при спроведување на Пописот...

More Articles Like This