ЏОРЏ ВАШИНГТОН БИ СЕ ПРЕВРТУВАЛ ВО ГРОБ: Конгресот ја критикуваше идејата на Трамп за доживотен претседател на САД

Поврзано

(ФОТО) САД: Сопругата на пoлицaeцот кој го y6и Флојд побара paзвoд

Кели Чаувин, сопруга на поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Чаувин поднесе барање за развод по 10 години брак. Во изјавата...

СОСТОЈБАТА НА KOВИД-19 ВО СВЕТОТ: Бројот на зaрaзeни надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони, покажуваат податоците од Интернет страницата Ворлдометерс. Како што се наведува...

(Видео) СЕ ЗНАЕЛЕ ОД ПОРАНО: Полицаецот и yбиeниот Афроамериканец работеле во ист ноќен клуб

Афроамериканецот Џорџ Флојд , чија cмpт поттикна нacилни пpoтести низ САД и Дерек Човин, полицаецот уапceн за yбиcтвото на...

Членот на претставничкиот дом на Конгресот на САД Ро Хана го критикуваше говорот на американскиот претседател Доналд Трамп, во кој иницијативата на кинеските власти да го укинат ограничувањето на мандатот на претседателот на државата ја нарече „сјајна“

„Без разлика дали е шега или не, да се зборува за доживотно управување слично на она на Кси Џинпинг е најголема антиамериканска работа која на себеси можеше да си ја дозволи еден американски претседател. Џорџ Вашингтон би се превртел во гробот“, напиша конгресменот на својот Твитер профил.

Претходно Си-Ен-Ен објави дека Трамп за време на затворањето на кампањата за собирање на средства на Флорида идејата за доживотно владеење ја оцени како „сјајна“:

„Сега е тој (кинескиот лидер Кси Џинпинг) претседател до крајот на животот. Претседател до крајот на животот. Па тоа е сјајно…И видете, тој успеа тоа да го направи. Мислам дека тоа е сјајно. Можеби би требало тоа еднаш да го пробаме“, изјави Трамп.

Минатата недела Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина објави нацрт на амандмани, од кој најважен е отстранувањето на временското ограничување за местото претседател на Кина. Според сегашниот Устав на Кина лидерот на земјата има мандат од пет години.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести