ЏУРИЌ:Во Приштина се подготвуваат за војна

  • March 29, 2018

Се поголема е неизвесноста на кој начин ќе продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина за меѓусебните односи и дали е можен нов конфликт поради неодамнешните инциденти.

Токму Марко Џуриќ, српскиот владин функционер задолжен за Косово и Метохија му порача на косовкиот премиер Рамуш Харадинај дека не е возможна никаква размена на територии бидејќи според српскиот Устав, Косово и Метохија се дел од Република Србија.

Претходно Харадинај истакна дека трпението на Приштина кон српските власти нема да трае вечно, што на многу остар и ладен начин беше одговор на тврдењата на српскиот претседател Александар Вучиќ за состојбата во Митровица.

Џуриќ со чие брутално апсење од страна на косовските вооружени сили започна целата криза, смета дека во Приштина се подготвуваат за војна и за целосно преземање на територијата од косовските Срби.

Засега, претседателот Вучиќ одбива да ја мобилизира српската војска, но подготвеноста е зголемена, а најавени се и нови воени вежби.

Претходно «
Следно »