(Видео)ХАЈЛАЈТСИТЕ ОД НАТПРЕВАРОТ: Ова се головите со кои Вардар го декласираше Фенербахче и испиша историја!

Македонскиот шампион Вардар е првиот македонски клуб во историјата кој ќе заигра во Лига Европа. Шампионот вечерва со 1:2 победи во Истанбул против Фенербахче и со тоа испиша фудбалска и спортска историја

Вечерва во Истанбул, Вардар успеа да го издржи притисокот на Фенербахче и да ја сочува предноста од Скопје.

Фенербахче погоди на почетокот на второто полувреме, а голот го постигна Неустаедтер во 61 минута, но сите надежи на турскиот тим ги урна Јаба Јигаури.

Точка на натпреварот стави Никола Глигоров во продолжението.