(Видео) ИНТЕР ПОБЕДИ ВО МИЛАНСКОТО ДЕРБИ: Милан не успеа во директен дуел да го превземе третото место од Интер

Поврзано

Миланското дерби им припадна на Интер со резултат од 2-3. По успешната серија на Милан и несигурните резултати на Интер во изминатите неколку натпревари силите на двете страни беа изедначени, особено што Милан сериозно се доближи на табелата и велгува во игра за место кое води во Лигата на шампионите наредната година.

Интер сериозно влезе во натпреварот и поведе уште на почетокот на натпреварот во третата минута со голот на Вечино, на почетокот од второто полувреме по само шест минути игра Интер го зголеми водството со голот на Де Вриљ, а само пет минути покасно Бакајоко успеа да го намали резултатот на 2-1.

Во 67 минута беше направен прекршок за пенал врз играчот на Интер, Политано, а аргентинецот Мартинез стрелаше прецизно од белата точка за црно-сините. До крајот на натпреварот Милан успеа да го убажи поразот со голот на Мусачо веднаш по пеналот за Интер