Шпанија и Италија полуфиналисти во Европското фудбалско првенство

Шпанија и Италија се првите полуфиналисти во Европското фудбалско првенство.

Шпанија се провлече во полуфиналето на УЕФА ЕУРО 2020 откако ја победи Швајцарија по изведувањето на пеналите 1: 1 во регуларното време (3: 1 по изведувањето на пеналите).

Автоголот на Закарија во 8-та минута им овозможи на Шпанците да поведат. Шакири ја врати изедначеноста со погодок во 68. минута. Швајцарија остана со еден човек помалку во 77-та минута, по фаулот на Фројлер против Морено, тој доби директен црвен картон.

Италија успеа да постигне голем успех, совладувајќи ја Белгија со 2: 1 во големиот спектакл од четвртфиналето на УЕФА ЕУРО 2020.

Николо Барела му донесе водство на својот тим во 31-та минута. Лоренцо Инсиње удвои, а Ромелу Лукаку ја врати Белгија на самиот крај од првото полувреме.

Во второто полувреме, Италијанците успеаја да го задржат водството откако покажаа завидна контрола над натпреварот.