10-тици дуќани со клуч на врата, Охрид како град на дyxoви

Поврзано

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...
- Advertisement -

Охридската чаршија се испразнува.Се повеќе дуќани ставаат клуч на врата. Само во последните два месеци затворени се преку 10 од различни сектори, месарници, слаткари, текстил.

Од Чаршискиот еснаф велат нема туристи нема ниту промет, кириите мора да се плаќаат а нема од каде.Затоа газдите се повеќе се одлучуваат да затворат.Најлошо сепак е кај сувенирниците и бисерите.

И самите занаетчии кажуваат дека имаат огромен пад во прометот. Велат работата со занаетите од почетокот на пандемијата е борба за опстанок.

Според евиденцијата пак на регионалната занаетчиска комора во текот на 2020 година 11 занаетчии ги затвориле работилниците.Од почетокот на годинава досега клуч на врата ставил еден занаетчија.

Дополнително загрижуваат најавите дека и во следниот период ќе продолжи трендот на згаснување и на други мали бизниси во Охрид.

Извор: Телевизија 24

Latest News

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

More Articles Like This