10.000 МАКЕДОНЦИ БАРАЛЕ БУГАРСКИ ПАСОШИ: Софиските медиуми објавуваат дека за една година 10.000 Македонци барале бугарски пасоши

Поврзано

Најkpитичната земја во Европа ја затвори границата за македонските државјани

Се зголемува листата на држави кои го забрaнуваат влезот на македонските државјани во нивната земја. Последната во низата е Италија...

Ѓорчев: Анкетите кои се веродостојни велат дека има огромна предност за ВМРО-ДПМНЕ

Ние сме земја во која никој не размислува да инвестира, не така одамна бевме во првите десет земји привлечни...

Не само што ги губиме селата, туку и градовите поради егзодуcот кој го направи Заев

Очекувам победа во околу 50 општини и мислам дека ќе имаме добар резултат и во помали општини, но и...

Во периодот меѓу мај 2017 и мај 2018 година вкупно 17.793 лица побарале бугарско државјанство, односно пасоши, а од нив најголемиот број се од Македонија, информираше министерката за правда Цецка Цачева пред бугарското Народно собрание.

Според Цачева, околу 10.000 од овие барања биле од македонски граѓани, пишува „Софиа Глоуб”.

Освен од Македонија, голем дел од апликациите биле од земји, како што се вели, со значителни бугарски заедници, вклучувајќи ги Украина, Молдавија, Албанија и Србија.

Според податоците што ги објавила Цачева, одобрени биле 9.848 апликации, а одбиени се 895. Од поднесените барања повеќе од 700 биле за повторно добивање државјанство.

Во истиот период, пак, 354 лица побарале да се откажат од нивното бугарско државјанство.

Од друга страна, во однос на апликациите за државјанство врз база на престој или бизнис во земјата, најголем број биле Руси-148, по нив се Украинците со 59, Ирачани-50, Ерменци-37, Сиријци-34 и петмина Авганистанци.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести