НАТО ГО НАВРЕДИ ЕРДОГАН: Турската војска ја напушти вежбата во Норвешка

Поврзано

Ново жapиште на кopонавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен винoвниk е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата...

Трамп обвинyва: Америка е под оkyпација на левичарскиот фaшизам

Доналд Трамп изјави дека историјата на САД се наоѓа под опсaда на крајнолевичарскиот фaшизам во својот говор што го...

Истpaга пpoтив поранешниот француски премиер и министри поради Koвид-19

Неколку часа откако сега веќе поранешниот француски премиер Едуар Филип поднесе оставка, судот во Франција покрена истрага за тоа...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтемберг и се извини на Турција, за воената вежба во Норвешка, на која Мустафа Кемал Ататурк и претседателот на Турција Реџет Тајп Ердоган биле прикажани како непријатели, по што Турскиот лидер ги повлекол своите војници од вежбата.

„Се извинувам заради навредата“, рече Столтемберг во соопштението, наведувајки дека инцидентот е резултат на „потег на поединец“ и дека тоа не е став на Алијансата, пренесува АП.

Спомнатиот поединец за кого се вели дека е цивил по договор од Норвешка, а не дека е службеник на НАТО, тргнат е од вежбата и во тек е истрага за инцидентот, додаде Солтемберг.

„На Норвешките власти е да одлучат за дисциплинските мерки. Турција е почитуван сојузник на НАТО која дава значителен придонес за заедничката безбедност“, додаде Јенс.

Ердоган тврди дека неговото име и името на Ататурк се ставени на „листата непријатели“ во тек на НАТО вежбата и рече дека тој лично наредил повлекување на 40 турски војници од вежбата, дури и доколку „имињата бидат тргнати од листата“

Потоа Ердоган за НАТО кажа: „ Не може да бите таков пакт на таква алијанса“.

 

Подготвил

Борислав Стоилковиќ

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести