ДЕНЕС ВРЕМЕТО СОНЧЕВО ПРЕДПЛАДНЕ, ОБЛАЧНО ПОПЛАДНЕ

Поврзано

Денес не очекува сончево и многу топло време, УВ индексот 9

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне повторно ќе има локален развој на...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дoжд и нeврeмe

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален...

Денес не очекува сончево и топло време со појава на мала локална oблaчноcт

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

Денес (05.09.2016) времето во Македонија во предпладневните часови ќе биде сончево и релативно топло со умерена облачност. Во текот на попладневните часови облачноста ќе започне да се зголемува и доцна попладне ќе има услови за локален дожд проследен со ретки грмежи. Денес ќе дува умерен ветер претежно од западен правец кој ќе биде повеќе изразен во попладневните часови. Максималната температура утре ќе се движи во интервал од 25 до 32 степени. Почнувајќи од денес навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден па се до крајот на неделава територијата на Македонија ќе биде под влијание на серија влажни воздушни бранови од Медитеранот. Поради тоа се очекуваат чести врнежи од дожд кој ќе ги има над целата територија на Македонија. На повеќе места врнежите ќе бидат ОБИЛНИ и се очекува поголема количина на наврнат воден талог. Локално процесите ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и во форма на НЕВРЕМЕ проследено со обилни врнежи од дожд , електрични празнења и засилен ветер.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења да не се предстојува на отворен простор и под осамени дрвја. Исто така за време на електрични празнења да се избегнува разговор на мобилни телефони. МОЖНИ СЕ ПОПЛАВИ: Поради обилните врнежи кои ни предстојат можна е појава на поплави па затоа навремено да се превземат соодветни мерки.

Од утре (06.09.2016) температурите ќе бидат во големо опаѓање (ќе има пад на температурите за повеќе од 10 степени).

14256256_1041126266003080_1667318353_n

 


Временската прогноза ја подготви:

Славчо Попоски

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести