12 ОД 33 ОБВИHETИ ПОБАРАЛЕ AMHЕСТИЈА ЗА 27-МИ: Јане Ченто и Игор Југ нема да бараат амнестија

  • December 24, 2018

Дванаесет од вкупно 33 обвинети за упадот во Собранието на 27 април минатата година до утрово поднеле барања за амнестија, потврдија од кривичниот суд, пренесува Макфакс.

Рокот за поднесување барања за амнестија од страна на обвинетите за крвавиот четврток истекува утре. Дека ќе бараат амнестија досега кажаа пратеникот Крсто Мукоски, Никола Митревски Кољо, Оливер Радулов, Младен Додевски, а најверојатно и пратеникот Сашо Василевски и Александар Василевски Нинџа. Јане Ченто и Игор Југ, пак, кажаа дека нема да бараат амнестија.

Законот за амнестија стапи на сила на 20 декември откако беше објавен во „Службен весник“, а претходно го потпиша претседателот Ѓорге Иванов. Законот беше изгласан во Собранието на 18 овој месец со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и ниту еден „воздржан“.

Претходно «
Следно »